Баронеса Дідо Гардінг, яка керувала системою виявлення контактів та тестування в Англії, заявила під час розслідування щодо COVID-19, що якби уряд Великої Британії виділив більше коштів на підтримку людей, які мали самоізолюватися, то кількість заражень і смертей була б меншою.
Вона розповіла, що неодноразово наполягала на збільшенні фінансової допомоги, але щоразу стикалася з опором з боку тодішнього канцлера Ріші Сунака.
«Було відчуття категоричної відмови, і це мене дуже засмутило», — зазначила вона.
28 вересня 2020 року уряд таки запровадив виплату в розмірі £500 для людей з низьким доходом, які перебували на державній підтримці та повинні були залишатися вдома після контакту з інфікованим. Паралельно деякі місцеві органи влади впровадили схеми адресної допомоги для тих, хто не мав доступу до державних виплат.
За словами баронеси Гардінг, Велика Британія інвестувала значно менше, ніж інші розвинені країни, в підтримку людей, які потребували самоізоляції.
«Якби частину бюджету NHS Test and Trace переорієнтували на фінансову підтримку для самоізоляції, я впевнена, що це дозволило б зменшити кількість заражень і смертей, а отже, і загальне навантаження на країну», — наголосила вона у своїх свідченнях.
Вона додала, що найбільше шкодує саме про те, що не змогла переконати міністрів у важливості такого кроку.
«Але рішення ухвалював не я. Від червня 2020 року канцлер щоразу відкидав ці пропозиції», — сказала вона.

Щоденники радника з науки
Минулого тижня під час розслідування були продемонстровані особисті нотатки тодішнього головного наукового радника уряду — лорда Патріка Валланса.
У них він зауважував, що чиновники частіше тяжіли до штрафів і обмежень, ніж до стимулювання через фінансову підтримку — саме такий підхід рекомендували наукові радники.
Після однієї з нарад 27 липня 2020 року він записав: «Дідо наполягала на фінансовій підтримці тестування для людей із соціально вразливих груп. Ріші відреагував дуже різко і фактично сказав: “Просто припиніть соціальні контакти”».
«Люди боялися не хвороби, а наслідків ізоляції»
Гардінг, яка до пандемії працювала у сфері роздрібної торгівлі та телекомунікацій, очолила систему Test and Trace у травні 2020 року. Вона зазначила, що дані вже в перший рік пандемії показували: чимало людей не йшли на тестування, бо боялися втратити дохід через ізоляцію.
«Це було надзвичайно прикро», — сказала вона. Також додала, що читати повідомлення того періоду зараз для неї дуже болісно.
Вона наголосила, що команда багато разів намагалася переконати уряд: фінансова підтримка — це не лише про добробут окремих людей, а й про економіку країни загалом, адже завдяки цьому можна було б уникнути значних втрат.
На її думку, Ріші Сунак був категорично проти такої підтримки «з принципових міркувань», адже не хотів створювати нову форму державної допомоги.
«Мені здається, якою б не була кількість фактів і аргументів, це не змогло б змінити його думку», — зізналась вона. «Думаю, мій рівень розчарування чутно навіть зараз».
Сунак, який нині обіймає посаду прем’єр-міністра, не був викликаний для дачі свідчень у цій частині слухань, які тривають три тижні й охоплюють питання тестування, відстеження контактів і ізоляції.
Водночас, Дан Йорк-Сміт, високопосадовець з Міністерства фінансів, минулого тижня зазначив, що уряд запровадив низку економічних заходів для підтримки населення — серед них розширення оплачуваних лікарняних та схема оплачуваної відпустки (furlough).
Він пояснив, що канцлера турбувала ймовірність зловживань: зокрема, що деякі люди могли б отримувати більше грошей, залишаючись вдома, ніж під час звичайної роботи.