Під час розслідування пандемії COVID-19 стало відомо, що уряд Великої Британії не звернув увагу на раннє попередження від двох лауреатів Нобелівської премії, які закликали регулярно тестувати всіх медичних працівників.
У квітні 2020 року генеральний директор Інституту Френсіса Кріка сер Пол Нерс і директор з досліджень сер Пітер Реткліфф направили лист до тодішнього міністра охорони здоров’я Метта Хенкока. У ньому вони закликали негайно запровадити систематичне тестування медперсоналу.
Попри це, в Англії працівникам будинків для літніх людей, які не мали симптомів, почали пропонувати щотижневе тестування лише з липня 2020 року, а персонал NHS та соціальні працівники — ще пізніше, з листопада.
Очікується, що Хенкок дасть свідчення на слуханнях наступного тижня разом з іншими міністрами охорони здоров’я з різних частин Великої Британії.
Виступаючи перед комісією, сер Пол Нерс, який отримав Нобелівську премію з медицини у 2001 році, зазначив, що вважає тривожним той факт, що відповідь на лист він отримав лише через три місяці — у липні.
«Було б дивно, якби міністр охорони здоров’я просто ігнорував листа від двох нобелівських лауреатів у галузі фізіології чи медицини протягом такого тривалого часу», — сказав він.
За його словами, замість того, щоб визнати нездатність виконати рекомендації (що могло б свідчити про прорахунки в стратегії), влада вирішила просто не реагувати.
На його думку, відсутність регулярного тестування працівників медичних і соціальних установ, імовірно, сприяла поширенню вірусу та збільшенню смертності на початку пандемії.
Лікарні та заклади догляду
У перші шість місяців пандемії велася інтенсивна кампанія щодо збільшення обсягів тестування. Хенкок тоді поставив за мету досягти 100 тисяч тестів на день до кінця квітня 2020 року.
Водночас у науковому середовищі вже було загальновизнано, що вірус може передаватися людьми без симптомів.
У листі від 14 квітня 2020 року сер Пол Нерс, сер Пітер Реткліфф і докторка Сем Баррелл попереджали Хенкока про серйозні ризики безсимптомного зараження між медичними працівниками та пацієнтами.
Вони закликали терміново впровадити обов’язкове регулярне тестування в усіх NHS-установах для персоналу та пацієнтів.
Однак відповідь надійшла лише 6 липня — і то від молодшого посадовця з Міністерства охорони здоров’я. У ній не згадувалося про тестування персоналу напряму, а лише говорилося, що тестування — важливий елемент стратегії уряду, і що його масштаби «швидко збільшуються».
Лабораторії Lighthouse та Інститут Кріка
Інститут Френсіса Кріка в північному Лондоні — один із провідних біомедичних дослідницьких центрів світу. З початком пандемії команда з 300 волонтерів використовувала обладнання інституту для обробки тестів на COVID-19 для лікарень, клінік та закладів догляду в регіоні.
За словами професора Нерса, лабораторія могла проводити до 4 тисяч тестів щодня, а з додатковим фінансуванням — до 10 тисяч.
У березні 2020 року він запропонував уряду допомогу інституту у тестуванні. Але замість цього влада створила мережу великих приватних лабораторій Lighthouse.
Хоча професор визнав, що масштабні лабораторії були потрібні, він вказав, що університетам та державним інституціям приділили недостатньо уваги — вони могли б оперативно підтримати систему тестування саме в критичні перші місяці пандемії.
Шоста частина розслідування COVID-19, яка аналізує ефективність системи тестування, виявлення контактів і карантину у Великій Британії, триватиме до кінця травня.