В Європейській агенції з ліків (EMA) вважають, що тромби мають бути внесені до переліку можливих рідкісних побічних ефектів від вакцини AstraZeneca. Однак дослідження все ще тривають. Експерти запевняють, що зиск від вакцинації проти COVID-19 значно переважає можливі ризики ускладнень.
📌Що сталося
Шостого квітня низка українських і світових ЗМІ повідомили, що в Європі офіційно визнали зв’язок між вакциною AstraZeneca та тромбозом. Хоча тоді про офіційність не йшлося — це були слова керівника підрозділу боротьби з інфекціями EMA Марко Кавалері в інтерв’ю італійському виданню Il Messaggero https://bit.ly/3mrXe6y
Наступного дня з’явилися новини, нібито EMA спростувала цю інформацію. Усе це було на рівні чуток. Аж ось нарешті з’явилася офіційна заява агенції — тромби мають бути внесені до переліку можливих побічних ефектів від вакцини. Не більше, не менше.
📌Роз’яснення
✔️Сьомого квітня Європейська агенція з ліків у зв’язку з повідомленнями про утворення тромбів у щеплених вакциною AstraZeneca провела пресконференцію. Чи встановили експерти причинно-наслідковий зв’язок? Прямо вони цього не сказали.
Ми підготували коротке резюме ключових офіційних заяв:
1. Фахівці EMA вважають, що тромби мають бути внесені до переліку можливих побічних ефектів від вакцини. 2. Конкретних груп ризику не встановлено. 3. Є припущення про можливу причину — вона ймовірно пов’язана з імунною відповіддю. 4. Поки інформації дуже мало, випадки відносно рідкісні, ЕМА й надалі стежитиме за ситуацією та оцінюватиме прийдешні наукові дані. 5. Важливо, щоб вакциновані та лікарі вміли розрізняти ознаки та симптоми тромбозу, щоб швидко виявити та мінімізувати ризики.
6. Загалом переваги все одно значно переважають можливі ризики.