Уже котрий місяць у соцмережах точиться дискусія — носити захисні маски чи ні? Одні вважають, що тільки так можна побороти пандемію коронавірусу, інші кажуть, що від масок немає жодної користі. Та й ми не раз про це вже писали. Однозначної відповіді досі немає.
На ваші прохання спробуємо розставити крапки над «і»:
❓То чи треба носити захисні маски, як того вимагає уряд?
Наша відповідь — так.
❗️Насправді, маска – це не панацея, не талісман і точно не оберіг від коронавірусу. Вона матиме ефект, якщо дотримано і інших рекомендацій – не чіпати руками обличчя, дезінфікувати руки та дотримуватися дистанції з іншими.
А ще – носіння масок убезпечить від можливого штрафу та конфліктів з іншими людьми.
👉 Всесвітня організація охорони здоров’я вже не раз випускала розлоге роз’яснення щодо масок. Щоразу бракувало доказів їхньої ефективності. Останнє оновлення — від сьомого червня. Як і раніше — жодних якісних наукових доказів не існує. Тому ВООЗ все ще НЕ радить їх широко використовувати громадськості.
👉Щоправда ВООЗ заохочує носіння немедичних масок із тканини в районах з широким розповсюдженням вірусу, де неможливо триматися від інших на відстані одного метра.
Якщо коротко, суть нового документа можна звести до двох пунктів:
1) Однієї маски НЕДОСТАТНЬО для належного захисту від COVID-19. Їх слід використовувати як частину всебічної боротьби з поширенням інфекції. Куди важливіше не підходити до інших ближче, ніж на один метр та дотримуватися правил гігієни — ретельно і часто мити руки з милом, забруднені поверхні обробляти спиртовмісним антисептиком.
2) Якщо і носити захисні маски, надважливо робити це правильно. Інакше вони не лише втрачають захисні якості, а й можуть збільшити потенціал зараження COVID-19. Також маска може створити помилкове відчуття безпеки у власника, від чого він менше практикуватиме визнані та корисні профілактичні заходи — дистанцію та гігієну.
І так – на вулиці маски непотрібні.
❓То як правильно використовувати маску?
👉 перед тим як її вдягти, руки слід обробити спиртовмісним антисептиком або вимити з милом.
👉 маска має щільно закривати ніс і рот, без будь-яких проміжків.
👉 не торкайтеся маски під час використання, якщо доторкнулися — обробіть руки спиртовмісним антисептиком і вимийте з милом.
👉 щойно маска стане вологою, замініть її новою (носити маску не більше чотирьох годин);
👉 не використовуйте одноразові маски повторно;
👉 маску знімайте за лямку, не торкайтеся передньої частини; використану маску негайно викиньте в смітник (хоча утилізація масок – це окрема тема), що закривається, руки обробіть спиртовмісним антисептиком;
👉 не діліться маскою з іншими;
👉 носіння маски слід поєднувати з іншими профілактичними заходами, в іншому разі вона не має жодного значення.
У широкому розумінні всі ці поради найперше стосуються звичайних масок із тканини (серед іншого саморобних). Медичні маски повинні залишатися в резерві для певних категорій людей:
👉 медпрацівників;
👉за хворими на коронавірус поза медзакладами;
👉 людей, що перебувають у районах широкого поширення вірусу, і не можуть дотримуватися належної відстані від інших;
👉 осіб за 60 років;
👉 людей будь-якого віку з ускладненнями здоров’я.
На відміну від саморобних масок, які можна прати, медичні маски використовуються тільки раз.
❓ Як виготовити маску власноруч?
Маска повинна складатися з трьох шарів. Внутрішній шар із бавовни, середній із нетканого матеріялу, наприклад, із поліпропілену, зовнішній шар — поліестер або суміш поліефіру. Більше інформації про типи матеріалів та їх ефективність можна знайти в оновленні.
❓ Як доглядати за саморобною маскою:
👉 забруднену або вологу маску зберігайте в пластиковій коробці
👉 періть з милом або миючим засобом під гарячою водою (принаймні 60 градусів) щонайменше один раз на день.
❓ Чи слід носити захисні рукавички?
❌ Ні, ВООЗ не радить використовувати рукавички. Це може збільшити ризик зараження, оскільки рукавички можуть забруднити вас або інших при дотику до забруднених поверхонь, а потім до обличчя. Тому в громадських місцях, таких як супермаркети, крім фізичної дистанції, ВООЗ рекомендує встановити при вході та на виході дезінфектори.
А ще рекомендуємо переглянути відео Цікава наука.