Аспірин не зменшує ризик зараження коронавірусом

Заяви про те, що аспірин зменшує ризик зараження коронавірусом — бездоказові. Лише масштабні дослідження можуть підтвердити (або ні) таку користь. Самолікування аспірином загрожує виразками і навіть внутрішніми кровотечами.

У соцмережах і веб-балачках поширюють нові чутки про аспірин. Якщо раніше його радили в якості профілактики від тромбозу вен, який буцімто викликає COVID-19 (маніпуляція) http://bit.ly/392LF0f, то тепер кажуть, що він удвічі знижує ризик зараження і навіть смертности від коронавірусу.

✔️Такі дослідження дійсно проводили і вони показали обнадійливі результати https://bit.ly/3f9qnC1, http://bit.ly/3161yyt Але поки що все на рівні припущень. Будь-які однозначні висновки можна буде робити тільки після масштабних досліджень — тих самих, що «рандомізовані подвійно сліпі плацебо-контрольовані».

❗️Далі ми коротко перекажемо суть одного з досліджень на цю тему. Але не сприймайте його як доконаний факт, а результати як заклик до дії.

Як зазначила ізраїльська дослідницька група, аспірин — це протизапальний засіб, і попередні дослідження показали, що він може допомогти імунній системі боротися з деякими вірусними інфекціями.

За словами науковців, аспірин широко застосовувався під час пандемії іспанського грипу 1918 року. Це спонукало команду дослідити, чи може щоденний прийом низьких доз аспірину (75 мг) зменшити сприйнятливість до COVID-19, а також тривалість захворювання, якщо воно все-таки станеться.

Вони відстежили дані майже 10500 людей, які пройшли тестування на COVID-19 під час першої хвилі пандемії в Ізраїлі — з лютого до кінця червня минулого року.

З’ясувалося, що ті, хто вже приймав низькі дози аспірину для зниження ризику серцево-судинних захворювань, мали на 29% нижчий ризик зараження COVID-19 порівняно з тими, хто не приймав аспірин. Якщо такі люди все ж таки інфікувалися, захворювання тривало на два-три дні менше (залежно від стану здоров’я).

Застереження

✔️Очільник дослідницької групи Елі Маґен із Медичного центру Барзілай в Ашкелоні, Ізраїль, попереджає, що спостереження про можливий сприятливий вплив аспірину, хоч і перспективні, але все ж таки попередні. Результати дослідження не відображають причинно-наслідкові зв’язки, все це тільки на рівні припущень.

✔️Лише масштабніші дослідження, проведені в інших лікарнях та країнах, можуть підтвердити, що аспірин мав таку користь. «Ми плануємо дослідити більше пацієнтів та провести рандомізовані клінічні випробування», — заявив провідний дослідник із університету Bar-Ilan Євген Мерзон http://wb.md/3caYAPm

✔️Експерти зі США погодились, що результати цікаві, але потребують додаткових досліджень. За словами доктора Майкла Ґойфмана, наявної інформації замало, щоб робити однозначні висновки, можна висувати хіба що гіпотези.

До того ж він застеріг, що прийом аспірину може викликати виразку або навіть внутрішньочерепну кровотечу. Тож, перш ніж розпочати щоденний прийом аспірину, слід добряче подумати. І в жодному разі не робити цього без призначення лікаря.

✔️Доктор Лен Ґоровіц, пульмонолог лікарні Ленокс Гілл у Нью-Йорку, каже, що «аспірин, безумовно, має протизапальну користь, і можливо, може відігравати роль у профілактиці та лікуванні COVID у певних пацієнтів». Але для остаточних висновків йому теж бракує інформації.

Сумнівів йому додає інша статистика — широке використання аспірину в попередні роки суттєво не зменшило кількість інфарктів. Натомість призвело до значної смертности від кровотеч.

✔️В Управлінні продовольства і медикаментів США пишуть, що регулярне вживання аспірину може запобігти інфаркту або інсульту. Але не у всіх, до того ж має серйозні побічні ефекти. Тому його слід застосовувати лише після консультації з лікарем, який може зважити ризики й користь http://bit.ly/3vP4Nso

✔️Зачинатель іншого дослідження RECOVERY trial — професор Пітер Горбі з Медичного департаменту Наффілда, Великобританія, поки не знає, чи є сенс вживати аспірин для профілактики COVID-19. Але заповзявся це дослідити — з більшою вибіркою і дозуванням http://bit.ly/3vLwl1E