Фейк: Борода в тисячу разів підвищує ризик заразитися коронавірусом

Бородатий фейк, який отримав нове життя — «борода в тисячу разів збільшує ризик підхопити коронавірус COVID-19». Це брехня. Немає переконливих свідчень, які б підтвердили таку загрозу. Ба більше — на обличчі виголених частіше зустрічаються певні види хворобливих збудників. Щоправда до бороди теж є застереження — вона заважає носити захисну маску. Але перш ніж в паніці бігти до перукарні, прочитайте наше роз’яснення.

Чим лякають цього разу?

На різних сумнівних сайтах поширюють неперевірену інформацію, нібито «борода — це розплідник бактерій». «На незахищеній бороді накопичуються крапельки, що вилетіли з чужих носів і ротів. Крапельки можуть бути заражені чим-завгодно — хоч коронавірусом. Відтак рослинність стає прихистком інфекційних агентів. А бородані не дуже завзяті в гігієнічних процедурах».

Навіть без апеляції до першоджерел бачимо маніпуляцію. По-перше, автори фейку плутають бактерії з вірусами, що вже викликає сумніви в їхній компетентності. По-друге — до людей з бородою вжито принизливе оціночне судження. Насправді охайність людини не залежить від рослинності на обличчі. Ба більше — якщо борода доглянута — це може свідчити, що її носій приділяє достатньо уваги своїй гігієні.

Автори таких страшилок посилаються на результати дослідження швейцарського радіолога професора Андреаса Гуцайта. Такий науковець справді існує, працює в швейцарській клініці Hirslanden https://bit.ly/2wAU4rC Як бачите — ретельно виголений)

Але є проблема. Бодай якісь висновки про загрозу бороди можна було б зробити, якби він порівняв бородатих із голеними. Але ні. Дослідник, вивчаючи чистоту МРТ-сканера, порівнював їх із… собачим хутром! Тож чи коректно робити такі гучні висновки на підставі такого дослідження?

«Собаки не становлять ризику для людини, якщо вони використовують один і той же МРТ. Хвороботворні мікроорганізми частіше виявляються в бороді людини (7/18), ніж у хутрі собак(4/30)», — висновує Гуцайт https://bit.ly/2QNhIbo Хоча й визнає, що ця різниця не досягла статистичної значущості.

Жодного слова про те, що борода — це розплідник бактерій в дослідженні немає. До того ж липкі до сенсацій журналісти лишають поза увагою інші результати Гуцайта — в ротовій порожнині людини виявлено більше мікробів, ніж у пащі собаки. Які гучні заголовки напрошуються для нових публікацій у стилі схожих страшилок!

Застереження

А от результати іншого дослідження дійсно невтішні, але для виголених чоловіків. Науковці взяли мазки зі шкіри обличчя у 408 працівників шпиталю — бородатих та безбородих. Виявилося, що виголені працівники частіше мали на обличчі щось злецьке, ніж бородачі.

«Працівники з волоссям на обличчі були рідше колонізовані золотистим стафілококом (41,2% проти 52,6%) та стійкими до метициліну коагулаза-негативними стафілококами (2,0% проти 7,0%). Рівень колонізації грамнегативними організмами був низьким для всіх медпрацівників, а грамнегативні колонізації не відрізнялися за типом волосся на обличчі», — йдеться в публікації Journal of hospital infection https://bit.ly/2xneIeY

Дослідники припускають, що це пов’язано з тим, що гоління може лишати на шкірі мікроскопічні порізи, «які сприяють заселенню та розмноженню бактерій».

Є погані новини й для чоловіків, які носять бороду — доведеться забути про цей тренд на час карантину. Борода та захисна маска несумісні, адже вона не може щільно сидіти на такому обличчі. Лишаються проміжки, що нівелюють захисні функції маски. Як правильно використовувати маску — ми нещодавно писали https://bit.ly/2WFRcUS

Центри з контролю та профілактики захворювань в США опублікували навіть інфографіку з рекомендаціями щодо форми вусів та бороди, з якими можна носити респіратор. Найкраще для захисної маски пасують форми вусів «зорро», «заппа» або «зубна щітка», як у Гітлера https://bit.ly/2JqT1gV