Фейк: Дельфіни повернулися у Венецію

Фейк і правда про лебедів і дельфінів у Венеції

«Природа очищується!» «У каналах Венеції з’явилися лебеді і дельфіни!» – під такими гучними заголовками у Facebook, Twitter і у численних ЗМІ поширили вірусне відео про «незвичні» явища природи, як «побічний ефект» карантину від COVID-19. Мовляв, люди сидять по домівках, менше забруднюють навколишнє середовище – природа відновлюється.

Ми тільки обома руками і ногами за відновлення природи. Але одночасно – і за достовірність розповсюдженої з неймовірним поширенням інформації. А тут, як то кажуть – «Хьюстон! У нас проблеми!»

Лебеді. Правда, але таки фейк!

Правда полягає в тому, що лебеді дійсно у Венеції плавають. Фейковість інформації з вірусного відео криється в іншому меседжі – птахи з’являються у місті на воді регулярно і це ніяк не пов’язано з карантином від коронавірусу!

National Geographic надрукував офіційне спростування цього фейку: лебеді – часті гості у каналах одного з островів венеціанської лагуни – Бурано. Саме там і були зроблені фотографії, які розійшлися у фейкових повідомленнях «про відновлення природи».

А тепер дивіться на фон – невеличкі різнокольорові будівлі – це характерна архітектурна ознака саме цієї місцевості. Шукаємо через гугл-картинки, що достатньо широко представлені у мережі у різних ракурсах і варіаціях.
До речі, схожі світлини можна побачити у репортажах та публікаціях у 2012 https://bit.ly/2y8u4UZ і 2019 https://bit.ly/3dnFILT. Тобто, задовго до карантину.

Дельфіни. Фейк фейком поганяє

Щодо перебування дельфінів у каналах Венеції – то це фейк в кращих його традиціях!
Поширене відео про дельфіна у Венеції https://bit.ly/2xZTO5J, де він жваво грає з людьми, що стоять на краю пірсу – до Венеції не має жодного відношення.

Насправді відео було знято у італійському порту Кальярі, що на острові Сардинія біля паромного причалу https://bit.ly/2wsFcM5. Про це також повідомляє у своєму спростуванні National Geographic https://on.natgeo.com/39iT4Wz , посилаючись на відео з YouTube. Слід зауважити, що у вірусному ролику була використана лише частина оригінальної зйомки, що говорить про навмисну маніпуляцію з метою введення в оману користувачів мереж.

Проте, ми провели додаткову верифікацію цього відео. На одному з фрагментів ролику на задньому плані чітко помітно декілька характерних споруд на узбережжі. За допомогою Google Планета Земля на мапі порту Кальярі були ідентифіковані аналогічні споруди, а також (визначивши кут ракурсу) – місце зйомки – той самий причал https://bit.ly/2QKu589 .

Тож, дельфіни не хлюпалися у каналах Венеції. То була всього лиш Сардинія!

Матеріал підготовлено у рамках співпраці з проектом БезБрехні (BezBrehni)