Фейк: італійці масово викидають гроші на вулицю

Фейк з венесуельським корінням: італійці масово викидають гроші на вулицю. Так, якщо ви бачили такі фото з розкиданими на вулицях купюрами і емоційним підписом, то знайте, що фото справжні, проте ні до Італії, ні до ситуації з коронавірусом вони не мають жодного відношення.

Меседж такий, що люди настільки налякані, розчаровані і зневірені, що почали масово викидати гроші на вулиці. Мовляв в умовах пандемії вони нічого не варті. До речі, цей фейк однаково добре пересилають як в англомовному чи російськомовному, так і в україномовному сегменті. До Італії воно не має жодного стосунку. Це – Венесуела!


Фото стосується подій, які сталися більше року тому, а саме у Венесуелі у місті Меріда у березні 2019 року. Ця неординарна ситуація тоді широко висвітлювалася в ЗМІ (про що можна пересвідчитися простим пошуком через Google за зображеннями.

ЦІкаво, що ці фото з розкиданими на вулицях купюрами, використовують для вірусних фейкових вкидів вже не вперше! Рік тому, так само як нібито про італійців, поширювали новину, що жителі Венесуели масово викидають купюри на вулицю, бо вони знецінені внаслідок шаленої девальвації національної валюти (за Bloomberg Misery Index за 2018 рік інфляція в країні сягнула майже мільйона відсотків). Так, інфляція там дійсно зашкалює. Проте, причина того що гроші валяються на вулицях – дещо в іншому.

Колеги-фактчекери з TruthOrFiction.org та Snopes.com дослідили, що ще рік тому – 11 березня 2019 року у місті Меріда грабіжник (за іншою версією, група) пограбував місцеве відділення банку. Частина купюр невеликих номіналів була розкидана по вулицях начебто в знак протесту проти ситуації в країні. Частину з них навіть потім спалили.

Справа в тому, що літом 2018 року уряд Венесуели спробував провести грошову реформу, замінивши старий знецінений вщент болівар фуерте (діючу валюту) на новий – суверенний болівар. Курс обміну становив 100 000 до 1. Проте, купюри номіналом до 1000 болівар фуерте не підлягали обміну.

У зловмисників після пограбування в руках опинилася значна кількість дрібних купюр старих номіналів, які вони викинули як непотріб.

Bloomberg, The New York Times задовго до пограбування банку, ілюстрували матеріали про економічну ситуацію у Венесуалі фотографіями, на яких місцеві жителі демонстративно показують купюри національної валюти, які лежать у них під ногами. Але про масове викидання грошей мова не йшла.

У сухому залишку, фото справжні, але вони не мають жодного стосунку до Італії.

Матеріал підготовлено в рамках співпраці з проєктом БезБрехні (BezBrehni)

Tagged : / /