Фейк: Коронавірус і тютюнопаління

Чого люди тільки не вигадають, аби виправдати свої шкідливі звички. В хід пішли навіть фейки. Раніше ми спростували, що алкоголь не лікує коронавірус http://bit.ly/2TMD5vd Не думали, що те саме доведеться робити і щодо тютюнопаління. В мережі поширюють побрехеньки, мовляв, курці менш вразливі до коронавірусу. Звідки взялися чутки і чому ця маніпуляція може вас вбити — пояснюємо далі.

І журналісти, і блогери посилаються на прес-реліз Європейського часописа алергії та клінічної імунології, який наводить результати дослідження 140 пацієнтів, заражених коронавірусом http://bit.ly/2wPYfj4 «Вірус вражає майже виключно некурців! Серед хворих лише 1,4% курили, водночас відсоток активних курців в Китаї 27,3%!» — так інтерпретують дані горе-експерти.

Насправді в дослідженні такого не сказано. Від слова взагалі. Ба більше — буквально в тому ж абзаці, де наводиться статистика курців у Китаї, йдеться, що зв’язок між курінням та коронавірусною інфекцією не є чітким.

Дійсно, серед досліджених хворих було лише два активних курця та сім таких, що кинули згубну звичку. Проте вплив тютюнопаління на сприйнятливість до коронавіруса — не досліджувався. До того ж, половина «піддослідних» — жінки, які взагалі мало курять.

У 2015 році поширеність куріння в Китаї становила 27,7% (52,1% серед чоловіків та 2,7% серед жінок). За останні роки Китай посилив контроль за вживанням тютюну, Тож статистика п’ятирічної давнини може бути не показовою.

Тобто, всі висновки та припущення журналістів і блогерів — це політ фантазії і нічого більше. Науковці кажуть, що точні причини зниження рівня захворюваності на COVID-19 серед активних курців поки невідомі.

Найважливіше в дослідженні маніпулятори взагалі оминули увагою — в прес-релізі чорним по білому написано, що ускладнення від коронавірусної інфекції у курців можуть бути значно серйознішими. Курці та люди з хронічним обструктивним захворюванням легень більш сприйнятливі до зараження коронавірусом МЕРС-CoV.

Щоб два рази не вставати, спростуємо фейки про захисну функцію куріння й від інших хвороб. Ось як люто брешуть і не червоніють горе-журналісти: «Курці уражаються туберкульозом, грипом і т.п. набагато рідше ніж ті, хто не курить. Хвороба Альцгеймера курців взагалі не вражає, а хвороба Паркінсона — дуже рідко. І ось тепер ще й китайський коронавірус!»

Насправді куріння є обтяжливим фактором для всіх цих хвороб, каже біологиня Дарія Озерна. Є докази, що один (нікотин) справді знижує ризик деменції. Оскільки куріння є основною причиною передчасної смерті, багато курців не доживуть до віку, в якому розвинеться деменція. Можливо курці, які доживають до старості, мають особливі риси, наприклад, генетику. Тому вони не репрезентативні для всього населення. Ми не медичний тижневик, найбільш допитливим пропонуємо більш докладно ознайомитися з відповідними дослідженнями самостійно http://bit.ly/2IJrMxBhttp://bit.ly/2Q7p2yb