Фейк: Коронавірус – це біологічна зброя

Є ціла низка фейків, пов’язаних із теорією змови навколо коронавірусу. Переважну більшість із них запускають із Росії. Вгадайте, кого звинувачують у розробці ніби-то біозброї? Спочатку Китай. Потім США (чому так – розкажемо в наступних публікаціях).

А тепер до методики:

📍Розробляються кілька меседжів, які уже так чи інакше існували у суспільстві – відбувається ефект прикріплення до теми. «Таке вже було, а не вдалося і т.д.» (бо у Вухані є лабораторія). Окрім того, кілька різних меседжів – «то вірус «втік» з лабораторії», то «його спеціально розробили, щоб нас знищити», то розробка «Китаю» відводять людей від пошуку інформації і провокують обговорювати ці вкиди. На російських телеканалах транслюються цілі передачі.
📍Потім меседжі підхоплюють українські сміттярки.
📍Тоді їх легалізує навіть секретар РНБО Олексій Данілов в одному з ефірів Українського Радіо. І байдуже, що нема жодних офіційних джерел. Ну от так собі вважає пан Данілов. Це той самий Данілов, який розказував про часник і коронавірус в ефірі одного з ток-шоу.
📍Але сотні сайтів підхопили єдину його тезу, що у Вухані є лабораторія (сміттярки її одразу перетворили на секретну – бо все «секретне» добре заходить).
📍Ця теза добряче вкидалася в різних країнах через ботів у соціальних мережах ще з початку січня.
Насправді, це класичний прийом напівправди та порушення причинно-наслідкових зв’язків. У 1958 році у Вухані був створений Інститут вірусології, в якому у 2017 році відкрилася Національна лабораторія біобезпеки, де вивчаються небезпечні патогени, в тому числі вірус ГРВІ та вірус Ебола https://bit.ly/33pz3wb
📍До речі, лабораторія жодним чином не секретна. Вона добре відома за межами Китаю, підтримує зв’язки з Ґалвестонською лабораторією Медичного центру Техаського університету і була створена з допомогою французьких інженерів. В самій лабораторії діють заходи безпеки найвищого, 4-го рівня: зокрема, співробітники лабораторії використовують захисні костюми, повітря, вода й відходи ретельно фільтруються й очищаються перед тим, як залишити лабораторію. Уханська лабораторія досить відома https://go.nature.com/3d5m0o4
📍Далі цю інформацію підхоплює The Washington Times (не плутайте з Washington Post) із посиланням на колишнього офіцера ізраїльської військової розвідки Дані Шогама, який має ступінь доктора в галузі медичної мікробіології Тель-Авівського університету. Насправді, його слова передали не повністю – вирвали з контексту. Про це фахівець написав на своїй фейсбук-сторінці, повідомив низці медіа та нашим колегам із Казахстану.
📍Тобто, окрім слів, які видання опублікувало в статті, пан Шогам ще сказав «пока нет никаких доказательств или указаний на такой инцидент». Все произошедшее, конечно, может быть совершенно естественным, и именно таким оно и выглядит в данный момент. Необходима дополнительная информация о происхождении вируса». https://bit.ly/33qinnW Тобто, він каже, що поширення вірусу виглядає природнім.
📍Цей фейк добряче качали в середині січня. На російськомовних теренах цю зманіпульовану новину підхопила з посиланням на американське видання Комсомольська правда (типу, це ж не ми кажемо, це он,американці). Комсомолка перекрутила її ще більше, а далі справа техніки. Підхоплюються інші медіа і соцмережі. Врешті залишається тільки один брехливий меседж «коронавірус – біологічна зброя із китайської лабораторії».
📍Отож, уже авторства меседжа немає, але теорія змови, про біологічну зброю і витік із лабораторії живе і розвивається. Джерела нема. Доказів нема. Але, коли людина кілька разів чує одне і те ж повідомлення, вона починає в нього вірити.
📍Ось так цю інформацію і підхоплює пан Данілов, секретар РНБО. Озвучує її, а українські медіа раді старатися і поширюють її у форматі новини. Навіщо шукати джерела, коли можна послатися на якогось чиновника, навіть якщо він говорить повну нісенітницю.
📍Тоді люди, які називають себе журналістами, починають її «аналізувати» і писати низку емоційних гіпотез про те, що нас знищують, що це високотехнологічна розробка і ми всі помремо. Ми і так всі помремо – питання тільки коли і від чого. Всі ці гіпотези не мають під собою ніяких підтверджень чи фактів, вони базуються на інформації, яку вкинули в інформаційний простір. Звісно, в кінці тексту автори деколи дописують «я не претендую на істину в останній інстанції», але хто це вже читає після стількох емоцій і чудової пігулки під назвою «теорія змови».

📍В сухому залишку: є відомий Інститут вірусології у Вухані, який разом з фахівцями з інших Інститутів інших країн вивчають віруси. Наявність лабораторії і природня мутація вірусів – не пов’язані між собою. Більшість країн згорнули свої дослідження, присвячені біологічній зброї, після кількох років безрезультатної роботи. Експерт-біолог Тім Треван зі США констатує, що переважна більшість «гидких хвороб» мають природне походження https://wapo.st/2Qn1Pbe

Tagged : / / /