Фейк: Коронавірусний вітер переносить вірус

Якою б очевидною дурнею не виглядали речі, які постять під час паніки, та спростовувати ми повинні їх або доводячи до абсурду (як з рептилоїдами, наприклад), або з офіційного і/або наукового погляду (в цьому пості буде багато цікавого про спосіб передачі коронавірусу).

Так, учора кілька груп та компаній розповсюдили заклик до мешканців будинків заклеювати вентиляційні отвори та кухонні витяжки в квартирах, бо коронавірус розповсюджується повітряно-крапельним аерозолем. Тобто, “прилетить” вам від сусідів.
З тієї ж серії раніше запускали фейк-страхалку про “Коронавірусний вітер”.

Ну здавалося б, маячня на рівні полоскання горла оцтом чи прокладок з прополісом.
Але як, спираючись на дані, це спростувати?
Можна було б просто послатися на відповідь ВООЗ:

“Хвороба може поширитися від людини до людини через невеликі крапельки з носа чи рота, які поширюються, коли людина з COVID-19 кашляє або видихає” https://bit.ly/33Ao7vJ

Все зрозуміло: лише крапельки, які треба викашляти, вичхати або видихнути і вони мають потрапити на слизові іншої людини. Сам вірус не літає.
Але ж навіть наше МОЗ заявляло https://bit.ly/3bm2t0D про повітряно-крапельний шлях розповсюдження, а значить вірус літає в повітрі?
Ніт.

Теперішня класифікація передачі інфекційних хвороб повітрям виділяє такі два основні класи: повітряний «airborne» та крапельний «droplet».

ВООЗ називає крапельним шлях поширення, якщо інфекції здатні передаватися в аерозолях лише краплями, розміром понад 5 мікрометрів в діаметрі. https://bit.ly/3dtcOKq

Спрощене пояснення такої класифікації наступне.
Через великий розмір крапель частинки швидко осідають з повітря і не можуть далеко розповсюджуватися https://bit.ly/2QEzJbR.

Водночас сучасні науковці межу в 5 мкм називають досить умовною.
Важливішим вбачають висновок, що частинки розміром понад 10 мкм швидше потраплять на поверхні верхніх дихальних шляхів і мають меншу ймовірність проникнення в нижню легеневу область. https://bit.ly/3bxPMjN

Існує ціла низка інших важливих факторів, що впливають на крапельний/ повітряний шлях розповсюдження, як то: спосіб утворення (дихання чи чхання), концентрація патогенів в крапельках, густина слизу, швидкість висихання і перехід у повітряно-пилову форму, температура, вологість і тп. https://bit.ly/2Jnx7Lv

Для прикладу, розмір віріонів (окремих частинок) сімейства коронавірусу: 120-125 нанометрів, в той час як початок крапельного способу мінімум 5000. https://bit.ly/2WBSC2D
Так, відомі вірусні збудники (грипу, краснухи, ротовіруси, риновіруси) і навіть попередник коронавірусу – SARS-CoV – передаються саме повітряним, а не крапельним шляхом. https://bit.ly/2UwIIg7

Водночас дослідження поширення грипу показали, що хоча може відбуватися передача через повітря, дуже мало частинок повітряного походження може переносити збудник.

Науковці туманно резюмують, що без міцної доказової бази ефективність політики боротьби з інфекцією на основі розміру досі залишається спірною.

Тому, теоретичних розрахунків для однозначної відповіді на наш фейк недостатньо.

Практичні дослідження розповсюдження коронавірусу HCoV-19 (SARS-CoV-2) показали наступне:

В Сингапурі досліджували палати з трьома хворими на коронавірус: змиви на меблях та сантехніці показали наявність слідів вірусу, в аерозольних частинках вірусу не знайдено. “Вірус” осів також на вентиляційній решітці, але далі не розповсюдився. https://bit.ly/2UqW39L

Препринтні (не перевірені експертами) результати 35 проб у Вухані показали такі результати: у відділенні інтенсивної терапії, стаціонарі та загальних кабінетах пацієнтів всередині клініки Renmin, в залі пацієнтів всередині тимчасового госпіталя Fangcang була невизначена або низька концентрація слідів SARS-CoV-2 в повітрі, але зразки осадження всередині відділень інтенсивної терапії та проба повітря у туалеті для пацієнтів Fangcang були позитивними. Підвищення заходів санітарної обробки сприяло знищенню слідів вірусу. Замір в громадському місці Вуханю показав невизначену концентрацію SARS-CoV-2 у повітрі.

Тут потрібно підкреслити, що в Вухані шукали лише сліди РНК вірусу, а не його спроможну для інфікування форму. https://bit.ly/2U8HqZW

І, нарешті, офіційне дослідження на замовлення Уряду США. https://bit.ly/2vD5vyq

В лабораторних умовах проаналізували аерозольну (те, що вилітає з рота) стабільність коронавірусу та оцінили темп розпаду.
Мова йде про аерозоль, який штучно залишився в повітрі після чхання і не осів.
Covid_19 залишався життєздатним в аерозолі протягом 3 години зі зниженням інфекційного титру. Період напіврозпаду в аерозолі – приблизно 1,1-1,2 години.

То ж, чи можливий “коронавірусний вітер” і чи потрібно заклеювати витяжку?
Ні, вірус в аерозольній формі розповсюджується недовго і недалеко (на відстань вильоту в результаті кашлю, чхання). Краплинки меншого розміру, які можуть переміщатися в повітрі за рахунок вітру, замалі для “транспортування” коронавірусу.

Матеріал підготовлено в рамках співпраці з проектом БезБрехні (BezBrehni)