Фейк: леви патрулюють вулиці під час карантину

Цей фейк ми спростували з вашою допомогою в По той бік новин – клуб фактчекерів Це спільнота, де кожен може долучитися до перевірки інформації та пошуку фактів. Ви чудово з цим впоралися. Ділимося вашими знахідками.

У соцмережах і ЗМІ розлетілося фото лева, який розгулює нічним центром міста. Автори містифікації стверджують, що таким чином влада Саудівської Аравії змушує людей дотримуватися комендантського часу і сидіти вдома. За іншою версією, це відбувається в Росії і для правопорядку залучено пів тисячі левів. Що з цього правда, а що брехня —

Роз’яснюємо

Справжнє тільки фото. Воно зняте в квітні 2015 року в Йоганнесбурзі, Південна Африка. Всі описані події вигадані. Правда, як то часто буває, куди цікавіша. Виявляється, локальна продакшн-компанія знімала кіно. Для цього за сценарієм на вулицю міста випустили справжнього лева на ім’я Коламбус. Але от біда — кіновиробники не попередили про це місцеву владу. Добре хоч місце зйомок огородили тимчасовим парканом — це видно на фото. Щоправда він не викликає довіри.

«Було дивно бачити, як лев прогулюється містом, моя перша думка була — тікати. Але швидко з’ясувалося, що ситуація під контролем і нам не загрожує небезпека, попри те, що лев був так близько», — розповідає очевидець Ірван Доллі.

Як підробили?

Зображення, яке імітує скрін випуску теленовин, створено за допомогою шаблону під назвою «Break Your Own News». Це такий собі генератор новин, який дозволяє вписати в телекартинку власний заголовок і текст новини. Для цього потрібно завантажити потрібне фото — ілюстрацію події, про яку йдеться.

Ваші поради

Читачка Світлана Овчаренко радить перевіряти інформацію у три кроки: 1. перевірка за зображенням (спробувати знайти першоджерело фото). 2. Звернути увагу на машинний переклад (“пластмасові” фрази, помилки на зразок “комендантское время” замість “комендантский час”). 3. Перевірка профілів, з яких поширюється інформація (чи мають вони хоч якесь відношення до Саудівської Аравії, чи не схожі на ботів).

Kristian Molnar для першого кроку радить користувався одразу кількома пошуковими системами: Google, Bing, Yahoo, Yandex, DuckDuckGo. Мовляв, так більше шансів знайти потрібну інформацію. «Виявилось що це фейк у фейку (типу матрьошки)
адже перша публікація цього фото була неправдива — нібиту в місті Кумато в Японії, після землетрусу по вулиці вільно гуляє лев). Як виявилось фото було кадром із фільму про південну Африку».

Володимир Рябошлик для перевірки за фото радить користуватися сервісом TinEye, який спеціально заточений під такі задачі

Друзі, якщо вас хлібом не годуй, а дай спростувати фейки — долучайтеся до нашого По той бік новин – клуб фактчекерів Щоранку ми публікуватимемо сумнівну інформацію, а вам в коментарях треба буде знайти джерело, пояснити, чому це правда або фейк.

Але у нас є кілька правил: учасники групи повинні бути активними і брати участь в обговореннях, шукати інформацію і аргументовано доводити свою думку в коментарях, не ображати інших (якщо їхня думка відрізняється), дошукуватися до суті і головне — чітко розуміти, що Крим — це Україна.

Tagged : / / /