Фейк: маски із неопресу захищають від коронавірусу

Фейсбук заполонила реклама стильних масок з неопрену. Всі – “японські” від Pitta Mask.
Якщо коротко, то
1) Захисні властивості масок Пітта – брехня
2) Маски, які продають на сайті із кричущою назвою covid-19.com та йому подібних – це не маски Пітта
3) Неопрен не дихає
А тепер давайте розберемо все по суті.
Про те, наскільки маски та респіратори з різних матеріалів здатні вловлювати віруси, ми вже втомилися писати.   Та наша праця завдяки вам не марна Кілька днів поспіль наші читачі цікавляться, чи не шкідливо носити маски з неопрену. Тішить, що у наших підписників навіть сумнівів не викликає, що це саме декоративний елемент, а не захисний.
Отож, неопрен. Це матеріал, з якого найчастіше виготовляють шорти для серфінгу чи костюм для зимового дайвінгу. В таких умовах важливі властивості неопрену: еластичність, водонепроникність, мала теплопровідність та ПОВІТРОНЕПРОНИКНІСТЬ. Він не “дихає”, “підпарює” і виділяє певні речовини. І в дайверів трапляються дерматити, не зважаючи на те, що зазвичай у костюмах перебувають не більше кількох годин на добу. Через власне оці дерматити досліджували алергенність неопрену. Цю проблему вирішують лише одним способом – більше не вдягають такий костюм. А маску ж потрібно носити щодня і питання, наскільки довго.
Ще раз: неопрен – це спінений синтетичний каучук (гума), який використовують для виготовлення гідрокостюмів, ортопедичних та спортивних шин, підтяжок, ортезів, дротяних та кабельних покриттів, прокладок, автомобільних деталей, клеїв, заслінок, вогнестійких прокладок.
З нього роблять для дихання хіба що респіраторні мішки (кисневі подушки).
Неопренові маски (для бігунів, велосипедистів, захисту від пилу) – це багатошарові респіратори із внутрішнім фільтром з клапаном для дихання.
Навіть маски “для краси” з неопрену (без клапана) завжди були з отворами для дихання та внутрішнім шаром з іншого матеріалу.
Та нам в рекламах “підсовують” саме суцільні (не перфоровані) противірусні маски з неопрену від Pitta Mask. Звісно ж, ніяких підтверджень оригінальності масок не існує, та що як справжня японська маска цієї фірми дихає і захищає?
Офіційний магазин Pitta ніколи не стверджував, що їхні маски ефективні навіть проти PM2.5 (це такий критичний для потрапляння в легені розмір частинок).
Вони лиш вказують, що маски на 99% ефективні при фільтруванні пилу та пилових частинок, розмір яких становить від 5-100 мкм . Нагадаємо, що розмір віріонів коронавірусу 0,06-0,14 мкм.
Це ж підтвердили і незалежні дослідження https://bit.ly/2XfLXvB, https://bit.ly/2xTWVMz.
Маска затримала 0 (нуль)% частинок розміром 0,3 мкм. Тобто про менші частинки, як у віріонів, взагалі не йдеться (про броунівський рух не будемо).
Отже, оригінальна маска Pitta не захищає від вірусів. Всі посилання в рекламах на цю фірму роблять нікчемними їхній аргумент про захист.
Та виявилася ще одна “дрібничка” – маски Pitta не з неопрену! Вони з поліуретану (того, що губка для посуду і підошва водночас). Тому-то для дихання через них не потрібні отвори чи клапан.
Тобто, якщо вам пропонують маску Pitta Mask, то вона не рятує. Більше того, якщо вказано, що вона з неопрену, то це підробка на неробочу маску.
Pitta Mask не дала докопатися, як дихати крізь неопрен.
Та існує один вид неопрену під комерційною назвою вентипрен, який нібито дихає. Жодних досліджень, патентів чи сертифікатів на підтвердження цього власник торгової марки не надає. Просто реклама на сайті і скріншот з “досліджень третьої сторони”.
Маски з “дихаючого” вентипрену виготовляє єдина фірма Bula, і, от дивина, всі вони – з вентиляційними отворами!
Про небезпеку
Хлоропрен (комерційна назва “неопрен”) показав чіткі підтвердження канцерогенної активності як у щурів, так і у мишей.
При вдиханні високих концентрацій хлоропрену у людей  виявили : запаморочення, головний біль, дратівливість, безсоння, втома, порушення дихання, серцебиття, болі в грудях, нудота, шлунково-кишкові розлади.
Які концентрації в тканинах, з яких виготовляють підробні Pitta Mask, звісно ж, не вказано. Навряд чи вони досяжні для тканини, тому EPA класифікує хлоропрен як групу D, яка не підлягає класифікації за канцерогенністю людини. Міжнародне агентство з досліджень раку (IARC) класифікує хлоропрен як групу 2B, можливо, канцерогенну для людини.
Дякуємо Олекса Шарабура із БезБрехні (BezBrehni) за грунтоване дослідження цього питання.