Фейк про “блокувальники вірусів” у вигляді бейджів

Із поширенням коронавірусу в Україні з’являється все більше шахраїв, які хочуть на цьому заробити. Нещодавно в продажу з’явилися так звані «блокувальники вірусів», які нібито захищаються від інфекцій і алергії. Але їхня ефективність не доведена. Натомість є моделі, які можуть навіть зашкодити — аж до серйозних опіків.

Дурний приклад заразний. ЗМІ країни-агресора повідомляють, що речник президента РФ Дмітрій Пєсков купив собі бейдж, який нібито пригнічує життєдіяльність вірусів і бактерій. Його приклад наслідували численні російські чиновники, зірки естради і навіть…узбецькі урядовці. Хай собі бісяться, думали ми, нам то що з того. Але знаючи, які українці ласі до російських фейків, ми тільки й чекали того часу, коли хтось підбере це інформаційне лайно.

І ми не здивовані, що цим «хтось» виявився колишній радник міністра МОЗ, політтехнолог Дмитро Раімов. На телеграм-каналі «coronavirusalarm» (не ходіть туди, там темно!), який веде його команда, розмістили рекламу так званого «блокувальника вірусів» AirDoctor. Ще й наголосили, що «САМ» Пєсков прийшов з таким пристроєм на нараду в кремлі! Страшне діло!

«Блокувальник носиться у вигляді бейджа. Після активації пристрій виділяє діоксид хлору, який створює навколо людини «захисний купол» в радіусі одного метра. Виробляють японці. Вистачає на один місяць роботи», — стверджують на каналі. Там же є кнопка «замовити» — коштує такий «чудо-продукт» ₴3000.

Станом на зараз рекламу побачили майже 10 тисяч людей. А сам канал, за словами Раімова, входить в п’ятірку найчитаніших російськомовних каналів про covid — до 1,7 мільйонів прочитань за день 

Але цій рекламі вірити не можна, оскільки ВООЗ стверджує, що поки немає ні лікувальних, ні профілактичних рекомендованих препаратів проти 2019-nCoV. Наразі триває робота зі створення специфічних лікарських засобів проти нового коронавірусу, і їм належить пройти клінічні випробування. Натомість медики радять регулярно обробляти руки спиртовмісним антисептиком або мити водою з милом.

Це ще не все. В Японії дійсно виготовляли пристрої у вигляді бейджів, але під іншою назвою — Virus protector (захист від вірусів). Він складається з вінілового пакетика, який вішається на шию. В інструкції стверджують, що він «видаляє бактерії, віруси, а також створює знезаражений простір навколо носія». Але ще в лютому 2013 року Агентство з питань захисту прав споживачів Японії винесло попередження людям негайно припинити використовувати продукти цієї торгової марки.

Агентство стверджує, що при їх застосуванні є сильний ризик опіку, спричинений хлорними компонентами, що входять до складу «захисника». «Ця суміш при впливі вологи, такої як піт, може створити потужну кислоту, досить сильну, щоб викликати хімічний опік навіть через одяг», — йдеться в попередженні.

Незадовго до того в префектурі Чіба дитина, яка носила такий «бейдж», отримала серйозні опіки. Про понад сотню схожих випадків повідомляли і в інших частинах Японії. На момент, коли заборонили використовувати цей пристрій, було продано вже понад 700 тисяч примірників.

За рік після того в Японії почали виготовляти бейджи такого ж призначення, але з діоксидом хлору Cl2O. Загалом виробництвом такої продукції займалося 17 підприємств. Разом вони випускали до 25 брендів. За їх допомогою, згідно інструкції, «можна стерилізувати простір, просто помістивши пристрій в кімнаті або повісивши на шию».

У березні того ж року Агентство з питань захисту прав споживачів видало наказ, в якому повідомляло про порушення закону про маркування: «Реклама не має доказу, і підпадає під порушенням закону про маркування». Виробники добровільно відкликали свою продукцію. 

Tagged : / / /