Фейк про чіпізацію у львівській стоматології

Як львівська стоматологія розпочала чіпізацію всієї країни. Фейк на межі здорового глузду.

У соцмережах і на сайтах-сміттярках поширюють конспірологічний допис про те, що в Україні нібито почалася чіпізація населення — вживлення під шкіру мікрочіпу з персональними даними. Це брехня.

Роз’яснення

Фейкороби посилаються на допис львівського стоматолога Юрія Дмитришина. «Вперше в Україні! Плануємо встановлення в нашій клініці сертифікованих біочипів банківських карт. Скрізь, де є paypass ви зможете розраховуватися проведенням руки», — йдеться у його пості. Але це жарт.

Пізніше він сам це визнав і оновив текст: «Цікаво і весело було спостерігати за реакцією людей. Це був гарний жарт! Всім приємного закінчення карантину і поменше реагуйте на теорії заговорів. Stay home be happy!» Не вірте нам, переконайтеся самі.

У коментарях Дмитришин також радить аналізувати прочитане. «Людям теорії змови заходять краще ніж питна вода спраглому організму😉😄 А статтю написав московський троль. Я вже його тут видалив».

На тлі конспірологічних і панічних тем, які активно поширюються під час пандемії, цей фейк став вірусним — сотні поширень і коментарів. Багато людей обурювалися навіть після спростування: «Жах! Не дано вам жартувати! І такими жартами відганяєте клієнтів! P.S. В кожному жарті доля правди!!!», «Бог вам суддя за цей жарт».

Які ще ознаки викривають фейк?

— У фейкових повідомленнях Юрія Дмитришина називають «засновником і власником поліклініки «Стоматологія майбутнього» в місті Львів». Правильна назва медзакладу — «Медичний центр Юрія Дмитришина «Стоматологія майбутнього». Неточні або перекручені назви поширений маркер неправдивих повідомлень.

— У фейку штучно вибудовується псевдологічна лінія: Дмитришин — президент Rotary клубу (всесвітня благодійна нерелігійна організація). А це ж американці, псевдоблагодійники, масони! І Дмитришин, мовляв, втілює їхній задум в Україні. Головний сайт організації містить перелік всіх останніх президентів починаючи з 1986 року. Авжеж пана Юрія серед них немає.

Хоча до організації він таки причетний — з 2017 по 2018 роки обіймав посаду президента Ротарі клубу «Львів Замок». Знайома схема — поєднання брехні і напівправди створює ілюзію об’єктивності.

— Якби програма чіпізації справді запроваджувалася в Україні, про це точно не повідомляв би засновник приватної стоматології на своїй фб-сторінці.

— Узагальнення фейкоробів: «Для більшості це мало про що говорить. Тому я б дав кілька інформаційних штрихів», «…в англомовному середовищі до Ротарі виникає цілий ряд питань на предмет ставлення цієї організації».

— Маніпуляція «авторитетами». В фейкових дописах згадують Івана Гевка – сенатора Львівського Католицького Університету, а також генерального секретаря і виконавчого директора Rotary International та Фундації Rotary у Чикаго США.

Про реальну чіпізацію

Розмови і дискусії про це точаться вже з десяток років. Технічний прогрес дав змогу перейти від балачок до реальних дій. Чіпізація – це вживлення під шкіру (як правило на руці) мікрочіпу з персональними і банківськими даними, що служить своєрідним ІD-пристроєм. За допомогою нього можна розраховуватися у крамницях, ідентифікувати себе у медичних чи адміністративних закладах.
Проте, це лише експериментальні програми і вживлення чіпів з персональними даними поки є добровільним у небагатьох країнах.

Матеріал підготовлено в рамках співпраці з проєктом БезБрехні (BezBrehni)