Фейк про COVID паспорт

Ви тільки погляньте, який лютий фейк розганяють: «Кожен українець зобов’язаний отримати «COVID-паспорт» — паспорт здоров’я. На все про все — 30 днів. Всім, хто цього не зробить, — впаяють штраф!»

Це брехня, але є передісторія. Чому цей фейк з’явився — пояснюємо далі.

6 травня в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» голова Державного агентства розвитку туризму України Мар’яна Олеськів заявила, що «якщо так звані «паспорти здоров’я» введуть у світі і їх рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я, вони будуть введені також і в Україні». Йдеться про документ, який засвідчуватиме, що людина не хвора на новий коронавірус.

Лише з цих слів зрозуміло, що про жодну «обязаловку», а тим паче штрафи не йдеться. Це лише теоретичні припущення держслужбовиці. При чому в форматі відповіді приватному ЗМІ. В офіційних джерелах про такі плани не згадується.

Олеськів також визнає, що немає розуміння, який тест можна вважати доцільним. Чіткої процедури видачі таких паспортів жодна країна Європи поки що не має.

Ще одне питання, яке напрошується, — а чому журналісти про це раптом взагалі поцікавилися? Справа в тім, що ще в квітні міністри туризму країн Європейської Унії погодилися розробити єдиний документ з умовною назвою «COVID-паспорт», який у всіх країнах ЄС гратиме роль сертифіката безпеки в галузі. Він передбачає, що кожен громадянин ЄС, який хоче подорожувати, повинен мати надійний тест на виявлення вірусу.

Проте Всесвітня організація охорони здоров’я застерігла від від таких кроків. Станом на 24 квітня 2020 року жодне дослідження не оцінювало, чи наявність антитіл до SARS-CoV-2 надає імунітет від подальшого зараження цим вірусом. Лабораторні тести, що виявляють антитіла до SARS-CoV-2 у людей, серед іншого і швидкі імунодіагностичні тести, потребують подальшої валідації для визначення їхньої точності та надійності.

«Люди, які припускають, що вони несприйнятливі до повторного інфікування, оскільки отримали позитивний результат тесту, можуть ігнорувати поради щодо охорони здоров’я. Відтак, використання таких сертифікатів може збільшити ризики подальшого зараження».