Фейк про інсценування щеплення

Робіть ставки, шановні читачі: про що наступного разу брехатимуть антивакцинатори? Щойно ми спростувати фейк про «голки, що зникають» http://bit.ly/2XfRpgU, як у мережу закинули нову «дезу». І знову про голку — цього разу вона не зникає, а штрикає в…повітря.

Щоб ви не сумнівалися, одразу скажемо — це лише так здається. Насправді голка проникає під шкіру. А тепер розказуємо, що до чого.

Отож на відео, яке видають за інсценування щеплення, лікарці колють вакцину від COVID-19. Однак ракурс обрали такий, що складається враження, нібито голка пройшла повз плече і укол не зробили. Подоби на правду фейковим твердженням додає те, що канюлю не видно за шматком вати.

Роз’яснення

Лікарка з відео — це професорка Даце Завадська, голова Державної ради з імунізації в Латвії. Вона також працює інфекціоністкою в Дитячій клінічній університетській лікарні BKUS, очолює ризький Центр сімейної вакцинації. Більше про неї читайте за посиланням http://bit.ly/35eSKZI

Коли Завадській кололи вакцину, з метою реклами до шпиталю запросили журналістів латвійського телеканала TV3. Вони і зняли відео, яким тепер так вправно маніпулюють антивакцинатори.

Уперше уривок новин із фейковим твердженням опублікував Aigars Veikenieks. Його допис побачили майже 500 тисяч людей, ще 6600 разів поширили. Наразі оригінальний пост видалено, але уривок відео, яким маніпулюють — й далі «гуляє» соцмережами.

Можливо, цей фейк так і лишився б не викритим і нам довелося вірити на слово або покладатися на власне критичне мислення. Але крім журналістів процедуру під іншим кутом знімали співробітники лікарні. На їхніх знімках чітко видно, як голка проникає під шкіру — дивіться під дописом у першому коментарі.

У BKUS заперечують будь-які маніпуляції. Сама Завадська каже, що почувається добре і після ін’єкції не відчувала болю.

«Підтверджуємо, що 28 грудня, проф. Завадська отримала вакцину проти Covid-19 у кабінеті щеплень. Як і всі інші пацієнти, цей факт також задокументований», — в коментарі порталу LA.LV розповів голова Ради BKUS Вальц Ебольс https://bit.ly/3hL2Ypy

Він також закликав журналістів та громадськість переконатися в достовірності інформації, перш ніж її поширювати http://bit.ly/3rUYfX8

Колеги з Балтійського центру журналістських розслідувань Re:Baltica додають, що немає підстав для звинувачень, мовляв, фотографії нічого не доводять, оскільки сорочка на відео та на знімках дещо відрізняється за кольором.

«На кольорові тони впливає як сама фото- чи відеокамера, так і програми обробки фотографій», — пояснюють журналісти http://bit.ly/3rVScl7

Вакцинація в Латвії добровільна. Першими вакцину проти Covid-19 отримують лікарі, які щодня працюють з пацієнтами Covid-19.

Тим часом в англомовному світі поширюють фейк, буцімто віце-президент США Майк Пенс фальсифікував щеплення вакциною від Covid-19 за допомогою шприца, голка якого покрита кришкою. Це неправда — голка була відкрита http://bit.ly/2XhrLs6

Tagged : / / / /