Фейк про “наркотичні маски” в грабіжників

Учора ми вирішили не спростовувати цей бородатий фейк із Росії і прогадали. Ласі на брехню українці охоче його підхопили і рознесли в соцмережах і месенджерах, зокрема, в хмельницьких групах і Viber.

Людей попереджають про «небезпечні маски», які «роздають волонтери». Буцімто вони просочені наркотиками і коли хтось одягає одну з них — враз непритомніє. Злодії тим часом грабують квартиру. Це брехня. Жодного подібного злочину в Нацполіції не було зафіксовано.

Про що йдеться

У російській і білоруській мережах останніми днями активно поширюють повідомлення про зловмисників, які під виглядом волонтерів нібито ходять по хатах і роздають захисні маски, просочені наркотичною речовиною. Людей запевняють, що це ініціатива місцевої влади. Просять приміряти маску, якщо вона підійде — обіцяють дати ще 3-5 штук (в залежності від кількості членів сім’ї).

«Людина просто «вимикається»… Доступ до квартири вільний… (відбувається пограбування)… Не беріть маски від сторонніх людей. Пам’ятайте рівень злочинності нині зашкалює», — йдеться у фейковій розсилці (див. перший коментар).

Спростування

У Національній поліції України не було зафіксовано жодного схожого злочину. Керівниця сектору комунікацій Нацполіції в Хмельницькій області Інна Глега повідомила, що «на теренах Хмельниччини жодного подібного злочину не було». Ба більше — «ніхто навіть не звертався до поліції з подібними заявами» https://bit.ly/3o788PB

На фейковість повідомлення також вказує його анонімність. Люди просто поширюють сфотографований текст на аркуші паперу. В ньому не вказано джерело інформації, невідомо місце, де такі пограбування нібито сталися. Є тільки прохання поширити — ймовірно, хочуть посіяти паніку.

Звідки ноги ростуть?

Хоча до нас цей фейк прийшов із країни-агресора, вигадали його зовсім не там. Ще навесні цього року схожі повідомлення «гуляли» в мережах Великої Британії, Сінгапуру, Нідерландів, США та Південної Африки.

До нас тоді вони не потрапили, ймовірно, через мовний бар’єр. Фейкороби чекали, поки з’явиться переклад російською. Адаптувати українською мовою навіть не думали — хоч якийсь позитив — в україномовному інформаційному полі буде менше сміття.

Хай там як — у всіх випадках повідомлення не знайшло підтвердження. У кожній з країн правоохоронці спростувала цю інформацію https://bit.ly/34cxx2ghttps://bit.ly/2TabMtFhttps://bit.ly/31p4EhLhttps://bit.ly/35e0kTv

Раніше ми спростували російську «дезу» про бригаду медиків, які буцімто під виглядом обробки квартири від вірусів ходять по домівках, щойно господарі відкривають двері — вони пускають сльозогінний газ і обкрадають. Це фейк https://bit.ly/3jb35d3

Tagged : / / / / / /