Віртуози фейкових новин днями запустили нову хайпову тему про коронавірус – «медики всього світу лікують не ту хворобу». Нібито COVID-19 не викликає пневмонію та гострі респіраторні захворювання».
Це вірусний пост, який спочатку розсилали через месенджери в іспаномовному сегменті. Потім він перекочував у російськомовне середовище. З усіма помилками машинного перекладу. Наприклад, ім’я науковця, який ніби-то зробив відкриття (насправді, нічого він не робив) так і не переклали. Заскладно вивилося для фейкометів.
Налажала навіть Російська академія медичних наук. Цей фейк – прекрасний приклад того, як навіть «поважні» ресурси не перевіряють інформацію і постять всілякі дурниці.
Отож, хто ви Dr. Hany Mahfouz?
Повідомлення про те, що «мы лечим неправильную болезнь» поширилося в українському інформаційному просторі… російськими ресурсами, «Политические Известия в Украине», «В мире», групі у Facebook «В мире», а також ресурсом, що спрямований на грецьку русійськомовну аудиторію «Русские Афины».
Всі ці ресурси вказують на нібито автора цього «шокуючого» відкриття – Dr. Hany Mahfouz. До речі, ніде його ім’я так і не переклали і не транслітерували. Певно, у фейкометів не вистачає мізків, щоб написати його кирилицею.
Цікаво, що жоден з ресурсів не дає посилання на таке важливе відкриття. Немає оригіналу, не зазначені обставини, де і як було зроблене дослідження, немає жодної інформації про самого фахівця. Ці всі ознаки вказують на сумнівність інформації і те, що треба шукати далі.
А тепер дивіться: Доктор Гані Махфауз – таки існує. Інформація про нього є у мережі Doximity – спеціалізованій американській мережі медичних працівників, яка охоплює 75% сертифікованих лікарів.
Згідно даних мережі, Гані Махфауз (повне ім’я – Hany Mohamed Mahfouz Ibrahim) має ліцензію на практику у штаті Міссурі (2015021505). Спеціалізація – терапія, критична допомога, нефрологія.
Інформація про лікаря є в американських і міжнародних онлайн-медичних сервісах та довідниках: Zocdoc, HEALTH CAREforPEOPLE, CareDash, WebMD. Ці ресурси публікують дані про клініки, в яких працює лікар, персональний контактний телефон, навіть години прийому.
Проте – ні ці ресурси, ні інші пошукові системи не дають жодної інформації про «сенсаційну» заяву фахівця. Так само, як немає згадок про його участь у певних дослідженнях про COVID-19 (хоча це не виключено, що в межах своїх професійних обов’язків він може допомагати людям, інфікованих коронавірусом).
А в іспаномовному сегменті публікацію розмістили на одному із сайтів, тоді її видалили, але інформація пішла «гуляти» масовими розсилками у месенджерах.
Отож, ім’я лікаря справжнє, проте жодних подібних заяв він не робив.
А тепер щодо появи цього шедевру на території РФ і України.
Текст повідомлення у «Политических Известих в Украине» містить чисельні орфографічні помилки і неузгодження, що свідчить про неякісний переклад з іноземної для російськомовних фейкарів. Також замість посилання на першоджерело є припис на неідентифіковану «Конференцію RAS». Єдина конференція, яка проходила в РФ за цією назвою, це конференція людей з розладами аутичного спектру.
Проте, якщо добряче пошукати, то можна знайти інформацію про того ж таки dr. Hany Mahfouz на «Порталі РАНМ» – web-представництві Російської академії медичних наук.
Російські науковці не стали гребувати інформацією із масової розсилки, тому і видали: «Важное заявления dr. Hany Mahfouz», у тексті розповідь теж йде начебто від першої особи, про що свідчать такі словосполучення – «я считаю». Але знов же таки – жодної інформації про самого медика та його кваліфікацію.
Однак, в кінці матеріалу – і тут треба зняти капелюха перед російськими «ученими мужами» – вказується першоджерело. Це дослідження: «COVID-19: Атака 1-бета-ланцюга гемоглобіну та захоплення порфірінто-інгібіту людини».
І тут починається найцікавіше.
Авторами нібито дослідження вказуються Веньчжун Лю і Хуалан Лі (Wenzhong Liu, Hualan Li). Вони представляють два наукові заклади Китаю.
У вихідних даних статті, а також серед авторів Dr. Hany Mahfouz – відсутній!
А тепер увага: стаття розміщена на ресурсі, де розміщують будь-які чернетки досліджень. Їх не можна сприймати за факти, оскільки вони не пройшли рецензування. Більше того, автори дослідження зробили наступний припис у висновках:
«Ця стаття призначена тільки для академічного обговорення, без експериментального підтвердження. Ми сподіваємося, що кваліфіковані лабораторії зможуть провести експериментальну перевірку».
Тобто, це лише припущення авторів гіпотези, а не вже доказаний факт. І мова про «мы лечим неправильную болезнь» не йде!
Колумбійська лікарка Глоріа Кареа, оперуючи науковими дослідженнями, простою мовою пояснює, чому сама теза є дуже і дуже сумнівною.
На жаль, зараз фейки розповсюджують швидше, ніж ми встигаємо їх спростовувати.