Фейк про те, що дистанційне вимірювання температури вбиває дітей

У соцмережах і «батьківських чатиках» розноситься фейк, абсурдність якого просто зашкалює — дистанційне вимірювання температури вбиває дітей!
Не ведіться на цю брехню і будьте спокійні — жодного ризику немає.

📌Про що йдеться

Цей фейк гуляє світом уже кілька місяців. Оскільки в українському інфопросторі його не було, ми й не спростовували — і без того вистачає брехні. Аж ось фейк обігнув планету і вже через країну-окупанта зайшов на наші родючі ґрунти.

Щоправда з новими подробицями — якщо в англомовному світі людей лякають інфрачервоними пристроями, то в нас застерігають від використання промислових лазерних вимірювачів температури.

Тільки прочитайте, що несуть: «У садках і школах використовують дешеві пірометри. Вони призначені для вимірювання температури різних поверхонь, окрім тіла людей і тварин! Пропускати лазер через живий організм НЕ МОЖНА! Двоє старшокласників загинули просто на уроках за пару годин після чергової “процедури”! Констатували ТРОМБОЗ. А скільки незафіксованих інсультів і інфарктів!» Фантазію фейкоробів — та в мирних цілях би.

📌Спростування

✔️Немає жодної інформації про випадки смерті від використання медичних або побутових вимірювачів температури. Це вигадки фейкометів і конспірологів. Не вірте чуткам, які не підкріплені бодай якимись переконливими джерелами.

✔️Усі побутові та медичні дистанційні термометри працюють в інфрачервоному діапазоні. Лазерний випромінювач використовують для зручності наведення на об’єкт. Пам’ятаєте дитячу лазерну вказівку? Це воно. Його дійсно не можна направляти в очі — можна пошкодити зір. Але лазер легко відключити.

Для допитливих: потужність випромінювання лазера на пірометрах — не більше 5 мВт (міліватт). Для порівняння — 1 Вт може запалити сірник і пропалити аркуш паперу, сильно обпекти шкіру. Лазером у 40 Вт можна різати фанеру товщиною 6-10 мм. Лазер менше 5 мВт вважається безпечним, але його все одно не варто направляти в очі.

✔️Інфрачервоний термометр нічого не випромінює. Навпаки — його чутливий датчик фіксує випромінювання, яке йде від тіла людини або будь-якого іншого предмету. І перетворює його на покази температури. Більш докладне роз’яснення про цей вплив читайте на сайті AFP https://bit.ly/2ZXek27

✔️Технічними пірометрами не можна вимірювати температуру тіла людини, оскільки вони мають величезну похибку — до 5-10°С! Що, погодьтеся, неприйнятно, коли вирішальне значення може мати навіть пів градуса.

✔️В інструкції до технічних пірометрів дійсно є застереження до використання: не дозволяти дітям брати пристрій, «щоб уникнути серйозного пошкодження»; не використовувати інструмент у легкозаймистому середовищі; не наводити на блискучі поверхні та на людину. Але це знову ж таки пов’язано з лазерним вказівником, а не з самим інфрачервоним вимірювачем.