Фейк про те, що тести на коронавірус можуть пошкодити мозок

Тести на коронавірус НЕ можуть пошкодити мозок. Не ведіться на фейки і завжди перевіряйте сумнівну інформацію. Або підписуйтеся на нашу сторінку — ми вже все перевірили за вас.

У соцмережах поширюють оманливе твердження, нібито мазок із носа, який роблять під час тесту на COVID-19, може пошкодити захисну мембрану, яка відокремлює кров від інших рідин мозку. Але це брехня. Мазок беруть далеко від цього бар’єру, процедура цілком безпечна для здоров’я людини.

Про що брешуть

Фейк звучить так: «Я роздумував, чому мазок для ПЛР-тесту на ковідку беруть так глибоко і замислився… власне, як глибоко? Тож я трохи покопався, знайшов ці дві картинки та наклав їх одна на одну. Дивовижний доказ був шокуючим! Бар’єр кров-мозок — саме те місце, де треба брати мазок» — (дивіться ілюстрацію).

В інших оманливих дописах закликають за жодних обставин не зголошуватися на «небезпечне тестування»: «За всяку ціну уникайте тесту на COVID-19. Ці мазки можуть бути (й, імовірно, забруднені) чимось небезпечним, як-от віруси або чимось, чого ми не розуміємо. Люди повинні так само остерігатися тампонів (якими беруть мазок), як і щеплення», — закликають фейкороби. А разом із ними тисячі довірливих людей, які поширюють цю нісенітницю.

❗️Спростування

ПЛР-тест показує наявність в організмі людини ДНК або РНК вірусу. Завдяки цьому він може виявити коронавірус ще в перші дні зараження та є надзвичайно точним. Дослідження триває 4-6 годин. Проводять його шляхом забору мазка з верхніх дихальних шляхів (носоглотки) пацієнта. 

Під час процедури потрібно ретельно пововтузити темпоном по слизистій оболонці. Це може викликати дискомфортні відчуття. Очевидно саме ці маніпуляції й викликали підозри щодо безпечності й призначення тестування.

Однак знавці переконують, що боятися нічого — процедура цілком безпечна. «Тампон не заглиблюють аж до гематоенцефалічного бар’єру (який «забезпечує захист від збудників хвороб та токсинів, які можуть бути присутніми в нашій крові»), а тому він нічим йому не загрожує і не створює небезпеку для нашої нервової системи», — запевняє в коментарі AFP професор John Dwyer, імунолог Університету Нового Південного Уельсу.

Ба більше — хоча тест ПЛР може бути неприємним, проте «немає жодного способу, щоб звичайний тампон міг пошкодити мозковий бар’єр». З цим твердженням погоджується професор Джон Метьюз, епідеміолог з Мельбурнського університету. За його словами, це рутинна процедура, яку безпечно проводять протягом багатьох років для виявлення багатьох інших вірусів. Її не винайшли зумисно під COVID-19, як декому могло здатися.

Станом на сьогодні в Україні провели понад 970 тисяч тестів на COVID-19.  Немає жодного зафіксованого випадку пошкодження мозкового бар’єру або будь-яких інших згубних наслідків для здоров’я.