Фейк про тромбоз і коронавірус

В основі будь-якої брехні майже завжди лежить частина правдивого твердження. Інакше б мало хто повірив, а так складається враження об’єктивності. Проте ми все одно розцінюємо таку інформацію як фейк. В його спростуванні зосереджуємо увагу на пошуках правди — важливо не те, про що брешуть, а об’єктивна дійсність.

На сайтах-сміттярках, у соцмережах, закритих балачках розганяють маніпулятивну інформацію про те, що знайдені «істинні причини смерті від COVID-19 — більшість хворих помирають не від пневмонії, а від тромбозу вен».

Це перебільшення. Про жодну «істинність» поки не йдеться. Це тільки припущення окремих дослідників. До того ж вони не кажуть, що це найпоширеніша причина смертей від коронавірусу. Хоча лікарі дійсно серйозно занепокоєні, оскільки не знають, чому ці згустки виникають.

Що сталося?

«Сенсаційну» заяву «про істинну причину смерті від covid-19» приписують такому собі Джему Джалілю Ахмеду. Проте ні хто він, ні звідки ніде не вказується. Просто — автор. Єдине, що нам вдалося знайти про нього — ось це аудіо на сторінці релігійної організації, в якому йдеться, зокрема, про необхідність молитися задля захисту від covid-19.

Хай там як, це немає жодного значення. Не будемо відволікатися на пошуки джерела походження фейку, навряд чи це щось нам прояснить. Краще зосередимо увагу на перевірці розмноженого твердження.

Що нам вдалося з’ясувати

Справді, до 30% пацієнтів, які серйозно хворіють на коронавірус, мають ознаки небезпечного тромбозу. Тромби виникають як наслідок серйозного запалення легенів, яке є природною реакцією організму на присутність вірусу. Вони можуть бути причиною багатьох смертей.

Цю загрозу лікарі вперше виявили в березні. Серед інших відкриттів — сотні мікротромбів у легенях хворих на коронавірус. Вірус також викликає тромбоз глибоких вен, який, як правило, вражає ноги. Коли тромби відриваються, вони рухаються до легенів, перекриваючи судини, що є вкрай небезпечним для життя.

Про цю проблему почали говорити після нещодавної публікації BBC. Журналісти посилаються на британських експертів у галузі медицини, зокрема цитують очільника групи дослідників — професора лікарні при Королівському коледжі Лондона Рупена Арія (ми перевірили — він існує і дійсно займається дослідженнями в цьому напрямку):

«Тромбоз є великою проблемою. Особливо це стосується важких хворих із коронавірусом, адже останні дослідження свідчать, що майже половина з них страждає на легеневу емболію, або ж згущення крові у легенях».

Для усунення проблеми використовують ліки для розрідження крові. Вони не завжди спрацьовують, а передозування може призвести до смертельної кровотечі. Наразі тривають клінічні випробування оптимальної дози.

Фахівці вважають, що проблему можна вирішити й в інший спосіб, якщо знайти можливість впливати на гостре запалення легенів, яке й призводить до утворення тромбів.

Дослідження

Не покладатимемося тільки на публікацію, нехай і поважного, проте ЗМІ. Національний центр біотехнологічної інформації в США ще 15 квітня оприлюднив звіт про п’ять випадків мікросудинної травми та тромбозу, пов’язаних з перебігом covid-19.

Аутопсії показали, що легені деяких людей заповнюються сотнями мікротромбів. Кров’яні згустки більшого розміру можуть відламуватися і подорожувати до мозку чи серця, викликаючи інсульт або інфаркт.

Так видання The Washington Post, повідомляло, що актору Бродвею Ніку Кордеро ампутували праву ногу після зараження новим коронавирусом. Він страждав від згустків, які блокували надходження крові до його пальців.

Занепокоєння настільки гостре, що деякі групи лікарів підняли суперечливу тему про можливість давати профілактичні розріджувачі крові всім хворим на COVID-19, навіть тим, хто добре переносить хворобу вдома.

Українське МОЗ про цю проблему не згадує. За словами головного санлікаря Віктора Ляшка, найбільша кількість летальних випадків в Україні на сьогодні реєструється в хворих з цукровим діабетом.

Наукове видання The Lancet на початку квітня назвало основною причиною смерті від коронавірусу — дихальну недостатність. «COVID-19 іноді ускладнюється шоком та поліорганною недостатністю, але реальний перебіг захворювання ще недостатньо описаний».

Серед причин також згадуються етичні питання — смерть може бути обумовлена неналежним лікування. Докладно про це краще прочитати самостійно, оскільки від спрощеного переказу на широкий загал може скластися хибне уявлення.