Фейк про відстань між містами і поширення коронавірусу

Зазвичай ми не розглядаємо фейки з країни-агресора. Цим займаються колеги зі Stopfake. А нам і «рідної» брехні вистачає по саму зав’язку. Проте пандемія руйнує і без того хиткі інформаційні кордони. На Україну лавиною сипляться російські теорії змови, дезінформація та відверті байки. Люди вірять і ми мусимо все це спростовувати.

Цього разу — про відстань між містами і поширення коронавірусу. Дивіться, що вигадали фейкороби — порівнюють віддаленість китайського Вуханя, звідки розійшлася інфекція, від інших міст світу, де зафіксовано спалах COVID-19.

Мовляв, найближче до Пекіна (до речі, а ви знали, що українською це місто краще називати Бейджин — як і більшості країн світу, серед іншого і в Китаї), «але віруса там немає! Немає жодних обмежень, усі заклади відчинені, корона тут не діє!» Насправді діє. І обмеження були запроваджені. Але про все по порядку.

По-перше, фейкороби то порівнюють відстані між Вуханем та іншими містами (і навіть тут помилки), то між Вуханем та іншими країнами. Як рахувати? А як захочете. Ми ось виписали справжні відстані.

Вухань — Шанхай – 840
Вухань — Пекін – 1153
Вухань — Мілан – 8684
Вухань — Нью Йорк – 12 033
ВуХань — Лондон – 8870
Вухань — Париж – 8904
Вухань — Іспанія – це як? До якого міста рахувати кілометраж?
Вухань — Індія – те ж саме питання

Фейкороби змішали до купи все, що можна, а користувачі — поціновувачі конспірології — кинулися це радісно поширювати. Бо коронавірусу, мовляв, немає в Пекіні (до якого насправді не 629, а 840 км).

Як це пояснюють конспірологи?

Нічого нового, все як завжди зводять до штучного походження вірусу. Нібито «корона» — це біохімічна зброя Китаю, яку «розробили для знищення населення світу». «Триває тиха війна. Після того, як вірус підхопили деякі китайці, влада почала контролювати «корону». Можливо Китай має ліки і засоби зміцнення імунітету, якими не ділиться зі світом» — припускають конспірологи. Ну хоч цього разу не звалюють всю вину на Америку, як то було раніше.

Чому це брехня?

Домовимося — якщо твердження хоча б за одним пунктом гарантовано неправдиве, решту екстраординарних звинувачень без доказів можемо вважати також спростованими. Це називається законом достатньої підстави.

—> Найперше скажемо, що коронавірус у Пекіні зафіксовано. Станом на 29 квітня — 593 підтверджених випадки. Дев’ятеро людей померли, 538 пацієнтів виписали з лікарні. Ще 46 лишаються шпиталізованими.

Багато це чи мало, судити не беремося. Скажемо тільки одне — це точно не нуль, як пишуть фейкороби. Крім того не варто брати на віру китайську статистику. Китай часто наводять як найбільш успішний кейс боротьби з коронавірусом. Це хибна та небезпечна думка. Саме брехня і тиск на свободу слова китайської влади стали причиною такого масштабного поширення COVID-19 та таких тяжких наслідків для всього світу.

Ще шостого грудня китайські лікарі фіксували випадки передачі вірусу від людини до людини. Однак, влада все запреречувала. Лише 20 січня, коли брехню вже не можна було приховати, голова національної комісії охорони здоров’я Китаю вимушений був все підтвердити.

Більш докладно з китайською стратегією брехні, замовчування та пропаганди можете ознайомитися за посиланнями тут і тут.

—> Брехливе також твердження, що в столиці Китаю немає жодних обмежень через коронавірус. З моменту спалаху COVID-19 муніципальний уряд Пекіну вжив заходів «профілактики та епідемічного контролю» в місті для захисту життя та здоров’я людей. Вони відповідають рекомендаціям ВООЗ та прийнятим у багатьох країнах нормам. При чому обмеження стосуються як китайців, так і іноземців на території країни. 

Кілька днів тому учні старших та середніх класів повернулися до навчання. З 25 січня вони безперервно були на карантині. Хай там як, урядовці досі побоюються ​​другої хвилі зараження. Тому заходи соціального дистанціювання і надалі суворо дотримуються — студенти носять маски і сидять на відстані один від одного.

Як і раніше, іноземцям заборонено в’їжджати до країни. А китайці, які повернулися на батьківщину, мусять відсидіти в ізоляції щонайменше два тижні. У Пекіні цей строк навіть на сім днів довший. Мешканців закликають повідомляти в поліцію, якщо вони бачать, як хтось полишає свій дім. Такі «драконівські» заходи пояснюють тим, що в столиці проживає багато урядовців — доводиться враховувати політичний вплив та проблеми соціальної стабільності.

—> Щодо біологічної зброї та штучного походження коронавірусу. Нагадуємо, що на думку науковців «малоймовірно, що SARS-CoV-2 з’явився в результаті лабораторних маніпуляцій. Геномний аналіз показав, що він пов’язаний з вірусами, подібними до тих, що є в кажанів. Це не означає, що люди заразилися саме від цих тварин. Можливі проміжні джерела інфікування, але вони поки що не встановлені. Хай там як, наукова спільнота наголошує саме на природному походженні вірусу.

—> Твердження, що в Китаї є ліки від нового коронавірусу теж брехливе. В світі немає ліків прямої дії чи вакцини проти COVID-19.