Фейк: продуктовий дефіцит через карантин

По-перше, магазини та супермаркети продовжують працювати у звичному режимі.
По-друге, те, що ви бачите на зображенні, фейк, який запустили через мережу телеграм-каналів. Знову нагнітають паніку.
Все дуже цікаво. Вмощуйтеся, бо знову українцям намагаються згодувати всіляке лайно. Спочатку розберемо, як перевірити подібну інформацію, а потім – розкажемо про цілі.
Отож, скидають нам на перевірку інформацію із телеграм-каналу «Короновирус» – мовляв, затарюйтеся людоньки продуктами, бо буде карантин і закриють усі магазини і супермаркети. Ні, ніхто не буде цього робити. А канал «Короновирус» (який має 203 тисячі підписників) – одна зі сміттярок.
Як перевіряти подібну інформацію?
По-перше, не читайте телеграм-сміттярки.
По-друге, можна зайти і глянути на сайт будь-якого супермаркету. Якби якийсь із них закривали на карантин, там би точно була інформація.
По-третє, щоб надати вам інформацію, які магазини закривають, канал перекидає вас на інший сміттєвий телеграм-канал «Глзами украинца». І це ще не все – щоб прочитати, що вони «втюхують» треба обов’язково на них підписатися. Це один із способів набрати органічну аудиторію. На емоціях, що магазини закриють, люди переходять за лінком, а далі – підписуються на канал, щоб отримати інформацію.
Що відбувається далі?
Після того, як підпишетеся (не треба цього робити, ми пройшли цей шлях виключно в рамках експерименту) на цьому телеграм-каналі з’являється пояснення: мовляв, «від 07.04.21 по деяких містах почнуть закривати ТРЦ, супермаркети, магазини, ринки через підвищення захворюваності. Списки міст та які магазини будуть закривати опублікуємо в 19:00».
Дивіться, як маніпулюють: ТРЦ у «червоній зоні» і так закриті. Супермаркети і продуктові магазини ніхто не закриватиме. Жодного рішення немає. Та й бути не може, бо що б не трапилося, людям треба десь купувати продукти. Тобто, тут б’ють суто на емоції. Не дають конкретики ні про міста, ні про супермаркети, ні про що інше. Проте додають, що більше інформації опублікують пізніше. О 19:00, звісно, ж нічого не опублікували. Це спосіб заманити людей із низьким рівнем критичного мислення – мовляв, вам ніхто не скаже правду, крім нас.
Ще один спосіб маніпуляції тут – зображення. На ньому бачимо список великих супермаркетів із кількістю магазинів. Ніхто сильно не вглядатиметься в ту картинку, але цифри і логотипи додають ефекту достовірності.
В кінці поста дають лінк нібито на сайт Офісу президента України president.gov.ua/news/nova-khvylya-obmezhennyav-ukraini/. Насправді, на сайті немає жодної інформації, а сам лінк веде на той же сміттєвий телеграм канал «Глазами украинца».
Результат – від 10 ранку до 9 вечора на цей канал підписалося більше 5 тисяч людей.
Тепер повернемося до телеграм-каналу «Короновирус Украина». Він – російськомовний. Щодня там з’являється близько 10 постів. Публікують інформацію не стільки про коронавірус, як про політику. Наразі там 203 тисячі підписників. Якась частина підписиків з нього перейшли на тг-канал «Глазами украинца».
Наразі ми проаналізували останні пости і ті телеграм-канали, які пов’язані між собою. Так, інформаційні вкиди через телеграм роблять не через один канал, а через низку каналів, які пов’язані між собою.
Отож, «Коронавирус Украина» пов’язаний із «Глазами украинца». Той, у свою чергу, пов’язаний із тг-каналом «Коронавирус, сенсации и факты» (сьогодні через пост «Карантинні виплаты отримає кожен. Як отримати гроші негайно» та «Кожен українець отримає карантинну допомогу». Звісно, інформація, буде доступна після підписки на канал). Через останню новину вас перекине на телеграм-канал «Top-news| Новини України» (215 тисяч підписників). Через пост «Повний локдаун: дитячі садки, школа, транспорт» вас перекине на інший телеграм-канал «Страна Украина» (121 тисяча підписників). Через пост про квітневий локдаун вас перекине на телеграм-канал «Правда Украина» (60 тисяч підписників). З цього каналу ви знову можете потрапити на будь-який із вищезгаданих.
Отож, ловіть зв’язку сміттєвих телеграм-каналів – відпишіться, якщо раптом на них підписані:
– Коронавирус Украина (203 тисячі підписників)
– Глазами украинца (75 тисяч підписників)
– Коронавирус, сенсации и факты (59 тисяч підписників)
– Top-news| Новини України (215 тисяч підписників)
– Страна Украина (121 тисяча підписників)
– Правда Украина (60 тисяч підписників).
Цілі таких інфовкидів – розігнати паніку і набрати підписників на сумнівні телеграм-канали. Все.
Не вірте інформації з телеграм-каналів!
Якщо ви нам допоможете і накидаєте в коментарі назви і/або лінки на інші смітники, то ми разом зможемо створити список таких телеграм-каналів так само, як колись збирали списки сайтів-сміттярок (також можете надсилати їх нам в особисті повідомлення). Більше того, відслідкувавши їхні перелінковки можна зрозуміти, які канали з якими пов’язані.
А підтримати нашу команду можна вподобайкою, коментом, шером та фінансово на патреоні https://www.patreon.com/behindthenews

Tagged : / / /