Фейк: розсилка у вайбері про видачу тестів та масок для пільгових категорій та номери телефонів

Фейкові «служби з видачі безкоштовних масок» від неіснуючого департаменту «здравоохранения»

А хто вже отримав новий фейковий вкид у месенджерах та вайберах? Бо ми уже з десяток отримали.

Чи є автор повідомлення? Немає. Але є ажіотаж навколо масок та тестів на коронавірус.

Так само як і автора, системі Міністерства охорони здоров’я не існує «департамента Здравоохранения», в чому можна переконатися на сайті Міністерства охорони здоров’я України. https://bit.ly/391yxW2 Міністерство має у своїй структурі 25 підрозділів і жоден з них на має назви вказаної у повідомленні.

Повідомлення «натякає» на офіційність, однак на інформаційній сторінці МОЗ подібної інформації немає, як і немає жодної заяви від офіційних осіб міністерства про запровадження подібної «служби» https://bit.ly/3as1eNa.

Текст повідомлення, начебто офіційного, написано російською мовою, в той час, як всі дійсно офіційні заяви подаються виключно державною. Текст містить граматичні помилки – «медЕцинских» – правильно – «медицинских». Деякі слова з незрозумілих причин написані з великої літери (копіпаст з якогось сайту, де речення починалося саме з цього слова).

У переліку тих, кому начебто будуть надавати певні послуги безкоштовно, категорії громадян вказані узагальнено і не конкретно: ветерани – категорій ветеранів є декілька; інваліди – загалом, так вживати некоректно і в усіх відповідних офіційних актах – «люди з інвалідністю». І так, є різні групи людей з інвалідністю. «Малозабезпечені» – ця категорія теж має поділ на підгрупи; «і т.д.» – не зрозуміло кого ще мають на увазі під цим скороченням.

У переліку вказано телефони всього для п’яти областей України. Для кожної з вказаних – по три. Для всіх інших областей – всього ОДИН номер! Всі номери телефонів – різних операторів. Жоден номер не має державного коду +380, або обласних, чи номерів, що починаються на 0-800 (наприклад, телефон «Гарячої лінії» МОЗ 0 800 505 201).

В базах, де зібрані «шахрайські» номери телефонів, вказані в повідомленні не зафіксовані. Наші колеги зателефонували і перевірили, кому ж належать вказані номери. Частина з них – приватним особам і люди були дуже здивовані, що їх дані потрапили до цього фейку. Інша частина – ідентифікована, як контакті номери на сторінках Facebook з комерційними послугами, на сайтах з продажу певних товарів (дивіться скріншот у коментарях).

Будьте обережні з будь-якими повідомленнями, які видають за офіційні. Перевіряйте інформацію на сайті МОЗ, а також надсилайте нам для перевірки!

Матеріал підготовлено у партнерстві з проектом БезБрехні (BezBrehni) Александр Гороховский

Tagged : / / / /