Фейк: Шахраї, які ходять по будинка в ролі дезінфекторів

Хто автор повідомлення? Звідки інформація? В якому місті і в якій країні? Є відповіді? Немає. Бо це фейк. Пересилати таке повідомлення не можна. Це маячня. Можна пересилати тільки нам, щоб ми швидше написали спростування. Дякуємо пані @Natalia Bida, яка першою ідентифікувала цей фейк і надіслала нам. А потім надіслали ще більше 10 користувачів:)

Отож, ви просили – ми пишемо.

Усі ці повідомлення, які ніби-то мають на меті попередити і застерегти, насправді спрямовані на залякування та поширення паніки під час карантину.

Одразу слід звернути увагу на мову повідомлення.Останні тижні подібні фейки, пов’язані з коронавірусом, поширюються саме російською мовою. Тому мова в в таких розсилках – один із маркерів неправдивої інформації. Більше того, зараз РФ добряче вкидає дезінформацію та фейки – напишемо про це завтра.

На сайті Національної поліції немає жодного повідомлення про таких шахраїв.

До сьогодні ні МОЗ, ні інші інстанції (наприклад, волонтерські, громадські) не повідомляли офіційно про заходи з перевірки на коронавірус саме на дому. Наразі в країні введено карантин і низку обмежувальних заходів, по домівках ніхто ходити не буде, бо необхідно мінімізувати контакти.

У звичайний час, подібні масштабні акції анонсуються заздалегідь. Тому беззмістовною є і начебто «корисна» порада – «спрашивайте из какой они организации, узнайте ее номер в интернете, позвоните и узнайте действительно ли их направили к вам». Насправді, і так логічно. Ми ж усі саме цього правила вчимо дітей: ставити питання і уточнювати. Тоді чому ведемося на такі фейки?

І найголовніше – психологічний маніпулятивний ефект такого повідомлення. Коронавірус і його наслідки – стали несподіваною і жорсткою реальністю для більшості громадян. Це не може не впливати негативно на психологічний стан людей. Інформаційний вакуум внаслідок недостатнього обсягу даних про вірус, фейки, не завжди продумана комунікація державних структур – додають панічних настроїв.

Карантин зламав звичні алгоритми буденного життя. Значна кількість людей залишилися у своїх домівках, які стали для них «своєрідною фортецею» персонального захисту. Офіційно ми постійно чуємо: залишайтеся вдома, бо це вбереже вас.

Але отримуючи подібні повідомлення, де чітко промальована фізична загроза, у людини формується враження, що навіть і дома вона не матиме захисту. Зрозуміло, що це тільки примножує панічні настрої. Незважаючи на «псевдо дбайливий» зміст, повідомлення руйнує навіть надію, що в найближчому майбутньому все владнається. Закінчення вельми «позитивне: «дальше на поприще этой пандемии будет появляться все больше и больше мошенников».

Тому наша порада – за жодних обставин не поширюйте це і подібні повідомлення! Вони є фейковими, маніпулятивними, спрямованими на поширення паніки.

Завжди мисліть критично, ставте питання і шахраї триматимуться від вас подалі.

Матеріал підготовлено у рамках співпраці з проектом БезБрехні (BezBrehni)