Фейк: “у Львові вже є вакцина від COVID-19”

Поширюють текст про те, що “у Львові вже є вакцина від COVID-19 завдяки роботі науковців медичного університету”. Ми давно звикли до “сенсаційних” клікбейтних заголовків, де в гонитві за кліками дійсність спотворюють настільки, що “вбитий” у заголовку може цілком “воскреснути” в тексті. Але тут дива не сталося.

Пізніше виявилося, що новина не належить цьому львівському виданню, бо звичайний копіпаст із акцентом на найбільш яскраві тези. Та й з “вакциною” не все так однозначно. У тексті, який поширювали, забули вказати посилання на першоджерело, і таку “несуттєву дрібничку”, що автори не збираються реєструвати вакцину. Тому скріншот, який ви бачите – це історія не про фейки, а про стандарти журналістики.

Ми знайшли першоджерело новини про львівську вакцину – інтерв’ю виданню Еспресо https://bit.ly/37tuyo3, з якого й було висмикнуто “сенсаційні” абзаци. З того ж таки матеріалу можна дізнатися не лише про те, що львівський професор заявив про розробку універсальної вакцини від Covid-19 та від всіх наступних вірусів, а і про те, що автори не збираються займатися реєстрацією вакцини, тому що “з нашою бюрократією треба підготувати мільйон паперів”. Тобто, за словами професора Ростислава Білого, саме “папірці”, а не відсутність матеріально-технічної бази і тих же лабораторій відповідного класу, стали на заваді.

Минулого тижня, поки всі обговорювали українську розробку для вакцинації від коронавірусу (так звана “кандидатка у вакцини”, якою хвалилися в Офісі президента та МОЗ), то звертали увагу, що в Україні немає умов, тому тестувати інновацію будуть у Туреччині.

Чому в Україні в принципі неможливо розробити і перевірити вакцину доступно пояснив вчений Семен Єсилевський тут https://bit.ly/2FQl1w8. Якщо коротко: немає лабораторій і пізно розпочинати розробку, коли принаймні шість світових гравців уже на третій стадії випробувань.

Про рівень готовності львівської вакцини можна зробити висновок хоча б з такої пропозиції професора журналістці: “Ми зробили свою вакцину за місяць. Але ви готові ризикнути і вколоти її собі? Не знаєте, яка точно потрібна доза, яку кількість колоти, чи потрібно робити премедикацію”.

Але ви про це не дізнаєтеся з “сенсаційного” копіпасту, який поширюють. Адже туди ввійшли лише ефектні цитати без посилання на першоджерело https://bit.ly/34f24g0

Тому залишається покладатися лише на своє критичне мислення. Навіть якщо ви не слідкуєте за станом розробки вакцини чи “диво-ліків” у світі, достатньо поставити собі кілька питань:

наскільки “справжній” ЗМІ, який поширив цю новину: чи вказано авторство статті, контакти головного редактора, юридична адреса, відомості про цілі та засновників;
– хто говорить про це, як сприймає наукова спільнота і конкретні науковці;
– чи опублікували цю новину центральні ЗМІ та телеканали, чи ви бачили її лише як репост у групах ФБ;
– чи похвалився вже цим “проривом” міністр охорони здоров’я, інші зацікавлені особи;
– які результати видає гугл, якщо пошукати заголовок, прізвища, препарати, які згадують у матеріалах. Часто гугл першими варіантами видає саме посилання на спростування фейків від ВООЗ, ЗМІ та фактчекерських організацій з усього світу.

Наразі посилання на першоджерело в текст вставили, але історія пішла жити своїм життям

Tagged : / / / / / /