Це класична побрехенька, якої не було б, якби люди пішли до першоджерела і перевірили інформацію. Міжнародний фейк, який за добу облетів увесь світ: «У США затримали вченого, який розробив коронавірус і передав його Китаю». Це неправда. Науковця справді затримали, але ще у січні, задовго до пандемії. І за геть іншими обвинуваченнями — економічний шпіонаж.
Що сталося?
Пандемія коронавірусу — сприятливе тло для різного роду теорій змови. Уже скільки спростовували — кінця краю не видно. Ось знову: у соцмережах і на сайтах-сміттярках поширюють брехливе повідомлення з «прив’язаним» до нього сюжетом теленовин. Мовляв, влада США заарештувала відомого гарвардського біолога Чарльза Лібера, обвинуваченого в причетності до створення коронавіруса для китайського уряду.
Але от біда — в сюжеті не сказано жодного слова про коронавірус. Єдина згадка, що хоча б віддалено стосується теми — лабораторія в китайському місті Вухань, і ще може слово «біоматеріяли». Усе решта — про китайський економічний шпіонаж і крадіжку результатів досліджень.
Гаразд, українців без знання англійської мови або навичок «ґуґл-транслейта» це дійсно може збити на манівці. Але чому так легко на брехню повелися десятки тисяч людей з англомовного світу?
То чому заарештували доктора Лібера?
Згідно із заявою Міністерства юстиції США, доктор Лібер отримав понад $15 мільйонів дотацій від Національних інститутів охорони здоров’я (NIH) та Міністерства оборони (DOD). Він мав про це сповістити, але не зробив цього. Тому його і затримали. Це сталося ще в січні цього року. Офіційно обвинувачення звучить так — «за надання суттєво неправдивої, вигаданої та шахрайської заяви».
Крім нього заарештували ще двох громадян Китаю: Yanqing Ye та Zaosong Zheng. Першого обвинувачують у підробці віз, другого підозрюють у спробі вивезення зі США до Китаю 21 флакона біологічних досліджень.
Доктор Лібер став «науковцем-стратегом» у Вуханському університеті технології (звісно, Гарвард про це не в курсі) і був учасником китайського «Плану тисячі талантів». Цей План розробили, щоб залучити провідних науковців, знання яких «сприятимуть науковому розвитку Китаю, економічному процвітанню та національній безпеці». Про те, що Лібер нібито створив коронавірус, на сайті Міністерство юстиції США не сказано ані слова. Про коронавірус у сюжетів не сказано ні слова. Проте фейк зайшов, бо людям подобається вірити у конспірологію.