Фейк: ВООЗ не вводила пандемію

Здавалося б — ніхто не сумнівається, що Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію у зв’язку з коронавірусом. Адже весь світ торочить про це. Та й на сайті організації написано чорним по білому «ВООЗ оголошує пандемію COVID-19». Але ніт — знайшовся «Фома», який заявив, що це все вигадки. І схоже він дійсно вірить у світову змову, зерно сумніву розкидав у соціяльних мережах. Що ж, брехню треба душити в зародку. Тому вже зараз розставимо всі крапки над «ї».

Що каже ВООЗ

Якщо хтось очікує побачити «бомажку з печаткою», змушені розчарувати — її не існує. Принаймні у вільному доступі. Заява організації носить декларативний характер і ні до чого не зобов’язує. Визнання covid-19 як пандемії не змінює оцінку ризиків та рекомендації ВООЗ. Країнам слід і далі дотримуватися стратегії стримування та боротьби з захворюванням, аналізуючи місцеву ситуацію.

«У європейському регіоні немає єдиного підходу. Той факт, що ВООЗ охарактеризувало ситуацію як пандемію, свідчить про те, що країни мають знайти баланс між охороною здоров’я, запобіганням економічним та соціальним зривам та повагою до прав людини», — йдеться в заяві. Серед іншого радять своєчасно вжити заходи соціального дистанціювання та карантину.

Як і навіщо оголошувати пандемію?

Всесвітня організація охорони здоров’я — саме той орган, який має повноваження оголосити пандемію. Директор ВООЗ Майкл Райанз зізнався, що немає математичної формули або алгоритму, за якими її оголошують. Рішення приймається колегіально після багатогодинних «дуже детальних консультацій із внутрішніми та зовнішніми експертами, регіональними директорами та багатьма іншими».

Чи повинні країни змінити методи боротьби з вірусом?

Раніше медичні експерти використовували пандемію як сигнал, що зусилля, спрямовані на стримування спалаху захворювання, зазнали невдачі. Саме тому потрібно зосередитися на пом’якшенні його наслідків. Наприклад, за допомогою підготовки лікарень до напливу пацієнтів, запасання матеріалів та ухвалення політики соціального дистанціювання.

Однак нинішній спалах поводиться інакше. А тому ВООЗ наголосила, що всі країни повинні зосередитись на стримуванні, навіть якщо вони вже вжили заходів для пом’якшення наслідків. Таким чином країни зможуть уповільнити розповсюдження захворювання та виграти час для розробки стратегій пом’якшення наслідків.

То що ж таке пандемія?

Це поширення нового захворювання в світових масштабах. Воно відбувається, коли з’являється новий вірус грипу. При цьому більшість людей не мають до нього імунітету. Віруси, що викликали колишні пандемії, зазвичай були тваринного походження.

Визнання спалаху пандемією вказує на те, що він офіційно поширився по всьому світу, а також відображає занепокоєння ВООЗ щодо того, що вони називають «тривожними рівнями поширення коронавірусу, складності ситуації та бездіяльності», і прогнозом росту кількості заражень, смертей та інфікованих країн.

Востаннє пандемію оголошували в 2009 році через спалах захворюваності грипу H1N1 (в народі — «свинячий»). Однак він мав набагато менш серйозні наслідки, ніж передбачали експерти. Це змусило багатьох замислитися, чи була реакція пропорційною до ситуації. Крім того, зв’язки між радниками ВООЗ та промисловістю викликали підозру.

Центральним у дискусії стало питання, чи слід взагалі грип H1N1 вважати «пандемією». Починаючи з 2003 року, на сайті ВООЗ наводилося таке визначення: «Пандемія грипу виникає, коли з’являється новий вірус грипу, проти якого людське населення не має імунітету, внаслідок чого в світі виникають кілька одночасних епідемій з величезною кількістю смертей та захворювань».

Не кожна поширена епідемія вважається пандемією. Наприклад, сезонний грип перевіряє ці поля, але його циклічність – це те, що відрізняє його від пандемічного грипу, який може поширюватися в будь-якому просторі на обидва півкулі незалежно від погоди.

Однак, 4 травня 2009 року, майже за місяць до оголошення пандемії H1N1, веб-сторінку було змінено. Фраза «величезна кількість смертей і хвороб» була видалена, натомість було сказано наступне: «Пандемія грипу може виникнути, коли з’явиться новий вірус грипу, проти якого людське населення не має імунітету». Рада Європи тоді висловила серйозну стурбованість у зв’язку з цим. Проте ВООЗ відкинула звинувачення і навела наукове обґрунтування своїх рішень.

Tagged : / / /