Фейк з присмаком хімії: Ізраїльський «рятівний» рецепт від коронавірусу

Фейки про чудотворні ліки та рецепти стають дедалі віртуознішими. Аби надати достовірності відвертій нісенітниці, яка активно поширюють мережею, автори фейку додали до інформації трохи «високої хімії». Проте, навіть це не допомогло. Розбираємо по молекулах «ізраїльський «рятівний» рецепт».

Перевірка
1. «В Израиле нет смертей от COVID-19». Це відверта брехня! Станом на 30 березня в Ізраїлі офіційно зафіксовано 4 347 випадки захворювання на коронавірус та 16 смертельних випадків внаслідок хвороби.

2. Ми вже неодноразово наголошували і продовжимо це робити, що на поточний момент в світі не існує ліків прямої дії чи вакцини проти COVID-19. Про це повідомляє ВООЗ на своїх інформаційних ресурсах.

3. Саме вірусне фейкове повідомлення побудовано за вже «стандартним» кліше для таких «новин» – має численні граматичні, морфологічні помилки (наприклад, «оранжевий» – що це за фрукт?), не містить конкретних фактів, інформація розмита та узагальнена, закінчується закликом про важливість змісту та необхідність поширення «рецепту».

4. У повідомленні згадується журнал «ВИРУЛОГИИ», навіть вказується місяць друку видання, де міститься «вельми корисна і наукова інформація» – аж квітень 1991 року. І сторінка – 1916.
По-друге, журналу з такою назвою, як «ВИРУЛОГИИ» (а 1991 рік натякає, що видання з історією) – немає (UPD: немає в російськомовному просторі).. Найближчі реальні «родичі» у країнах пострадянського простору це: «Молекулярная генетика, микробиология и вирусология» (видається з 1983 року), «Вопросы вирусологии» (видається з 1956 року). Проте електронні версії обох наукових професійних видань доступні лише з 2012 року.

UPD: Ми таки знайшли наукове видання, але не «Вірулогія» , а «Virology» , яке засноване у 1967 році Американським товариством з мікробіології.  У квітні 1991 року у журналі було надруковано дослідження «Зміна залежності pH від клітини, індукованої коронавірусом Fusion: Ефект мутацій у глікопротеїнті шипа» (англ. Alteration of the pH Dependence of Coronavirus-Induced Cell Fusion: Effect of Mutations in the Spike Glycoproteint). Проте у дослідженні йде мова про інший штам вірусу – MHV4.

5. У рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я, які постійно оновлюються, на поточний момент немає жодної інформації, яка стосується позитивного впливу води з лимоном та бікарбонатом (це звичайна харчова сода) на профілактику, а тим більше лікування COVID-19. Що стосується показника pH, то згідно останнього дослідження Університету Гонконгу вірус стійкий у широкому кислотному діапазоні – від 3,5 до майже 6 pH. Але досліди у цьому напрямку ведуться постійно і дані можуть бути оновлені і уточнені. Так фахівці з Пакістану, що представляють декілька навчально-медичних і науково-дослідницьких закладів, оприлюднили своє дослідження, де тестували коронавірус у діапазоні pH від 4 до 8.

6. Щодо переліку продуктів з показниками pH, то і тут все не склалося у «творців» даного шедевру – вони не відповідають дійсності. Згідно таблиці показників рівня кислотності продуктів (джерело – «Хімічний довідник») вони є наступні:
Лимон – 2.2 – 2.4, а не 9,9
Лайм – 1.8 – 2.0, а не 8.2
Авокадо – 6.3 – 6.6, а не 13.6
Часник – 7-7,5, а не 13.2
Манго – 5.8 – 6.0, а не 8,7
Помаранчевий (якщо мається на увазі апельсин) – 3.0 – 4.0, а не 9,2pH.

Тобто загальна тенденція така, що показники pH у повідомленні завищені у 1,5-4 рази від реальних.

Про теплу воду ми уже писали – ви можете хоч цистернами швидко брати і пити, але вона не має прямої дії на вірус.

Матеріал підготовлено в рамках співпраці з проектом БезБрехні (BezBrehni)

Tagged : / /