У цьому фейку прекрасне кожне слово, а головне — 39 тисяч поширень🤦♀️
Давайте за порядком.
По-перше, жодного повідомлення про штрафи для магазинів від представників уповноважених на це органів немає. Хто має право штрафувати? Контролює питання цін на продовольчі товари Держспоживслужба та її органи на місцях.
По-друге, що таке санкціоноване і несанкціоноване підняття цін? Немає такого терміну «несанкціоноване підняття цін». Несанкціонований — це такий, що не має санкції. Тобто несанкціонований обшук, наприклад: немає документу, який би дозволяв обшук. У цьому випадку, мабуть, йдеться про «незаконне». Цілком можливо. Але і незаконне підняття цін — поняття дуже маніпулятивне.
Є товари, ціни на які регулюються державою. Постановою Кабінету Міністрів України іще 2017 року суттєво змінено державне регулювання цін на продовольчі товари (https://cutt.ly/ftc5gAa). Тобто наразі держава має мінімальний перелік груп товарів, в яких продавець не може продавати певні види товару дорожче певної ціни. Здебільшого встановлюється залежність від закупівельної ціни. Наприклад, «граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) не вище 15% без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні». Якщо на ці товари продавець піднімає ціни вище, ніж це дозволено державою, Держспоживслужба накладає певні санкції. Ось де слово «санкції» буде правильним. Наразі Уряд відпустив у вільне плавання регулювання цін на хліб, борошно, цукор, крупи, м’ясомолочні продукти, яйця, олію. Тобто, ціни на продукти харчування здебільшого формує ринок.
Ідемо далі. Найцікавіше: ліцензія. Ліцензії в Україні видаються тільки на ліцензовані види діяльності — їх регулює відповідний закон: https://cutt.ly/ntc5AWD. Стаття 7 цього Закону визначає вичерпний перелік видів діяльності, які підлягають ліцензуванню. Там цілих 33 пункти — і продажу продуктів харчування там немає. Різноманітні дозволи, які треба мати на роботу закладів, що продають продукти харчування. Ось порядок їхнього отримання: https://cutt.ly/gtc5HTy. Але це не ліцензії.
Все, що можуть зробити представники державної та місцевих влад із цінами на продукти, — це закликати продавців не підвищувати їх. Але подібні заклики від представників держави теж будуть, скоріш за все, маніпулятивними: підприємці діють в умовах регулювання попиту і пропозиції. У них є свої витрати, які зумовлюють ціну продукту: оплата праці, паливо, оптові ціни тощо. Тому не завжди вони піднімають ціни тільки тому, що підвищився попит. Що може стимулювати підприємця не підвищувати ціну або знизити підвищену? Відсутність попиту. Жодному підприємцеві невигідно, аби продукти харчування пропадали на полицях і втрачали строк придатності.
Отже, як можна заборонити те, що держава забороняти не має права? Під час пандемії інформаційний простір дозволяє поширювати будь-яку нісенітницю. І люди вірять. Доказ тому — 39 тисяч поширень.
Дякуємо Євгенія Вірлич та Кавун.City за підготовку матеріалу