Фейк про зібрання п’ятидесятників у Луцьку

Ми думали це просто фейк із метою відвернути увагу від церкви московського патріархату, а вийшли на ботоферму, яка використовує фотографії українських військових.

Отож, фейковий аккаунт Владислава Теремчука запустив інформаційний вкид і брехню, що у Луцьку зібралися «сектанти-п’ятидесятники» – понад 3000 людей без масок. В результаті – 2000 репостів зради і увага до теми, якої не існувало. Мета – на наше переконання – відвернути уваги від церков московського патріархату, які проводили і проводять служби в період епідемії. На кого краще відволікати увагу? На протестанську церкву, яку мимоходом обізвати сектантами.

Отож, фото, які поширює бот, справжні, але зроблені вони у 2013 році. Тому люди на них без масок. Тоді Луцьк приймав обласну молодіжну конференцію. Дякуємо нашим колегам із Район in ua Район.Медицина, які дослідили цей фейк.

Чому аккаунт фейковий і де ховаються боти

Сторінка Владислава Теремчука, який і зробив цей вкид, була створена 21 квітня 2019 року. Пости на його сторінці – переважно на підтримку Володимира Зеленського або із хейтом Петра Порошенка. Жодні інші теми практично не зачіпає. Активно вкидав інформацію із розпалюванням ворожнечі навколо Марусі Звіробій і Софії Федини. Зауважимо, що в одному зі своїх постів, фейковий Теремчук каже, що був в АТО.

В коментарях і лайках під іншими його постами – одні і ті ж аккаунти. Частина фотографій цих «людей» – несправжні, взяті з різних сайтів в РФ. Наприклад, Вероника Великая, яка часто коментує пости Теремчука, на аватарці має лише кілька фото. Але не свої, а Одрі Аллен – моделі, яка довгий час працювала для PlayBoy. Інші аккаунти мають теж одне-два фото – і в інтернеті ці фото належать ще кільком «людям» на різних сайтах і в різних мережах.

Ми уже були впевнені, що фото на аватарці Теремчука належить не Теремчуку, а сам Теремчук – бот, який поширює інформаційні віруси та фейки.

Кілька годин намагалися знайти, кому ж належить основна фотографія. І таки знайшли. Світлина, яку використовує бот, належить Анатолію Слупачику із Маневичів, фахівцю Державної служби з надзвичайних ситуацій. Ми зв’язалися із паном Слупачиком. Він був дуже здивований, бо цієї фотографії немає ні у нього вдома, ні на роботі. Також він не був зареєстрований в жодній соціальній мережі: ні у вк, ні в однокласниках. У фейсбуці він зареєструвався тільки цього року, коли було створено сторінку місцевого відділення ДСНС. На фотографії, яку використовують боти, він значно молодший. Їй орієнтовно 5 років. Сучасні фото Слупачика ми знайшли під час участі в семінарі освітнього проекту «Школа безпеки та порядку», де він розповідає про безпеку громадян та причини пожеж у помешканнях або ж де він пояснює правила безпеки при пожежі бібліотекарам.

Як відбуваються інформаційні вкиди?

Фейковий аккаунт, який використовує чужі фото та інформацію, робить пост. Його розносять інші боти (дивіться друзів цього Теремчука). Тоді підхоплюють інші користувачі – справжні люди, які обурені ситуацією. Понад 2000 тисячі репостів за добу. І це лише інформаційний вкид, який нам вдалося зафіксувати. Такі фейкові аккаунти часто прикриваються боротьбою за Україну і українців.

Друзі і підписники, давайте допоможемо заблокувати фейковий аккаунт та його друзів-ботів, які працюють проти України.

Ось цей бот 

Як скаржитися?

— Поруч із кнопкою «Повідомлення» натисніть горизонтальні трикрапки. Оберіть «Надіслати запит на підтримку або скаргу на профіль». Виберіть проблему. Наприклад, «Видавання себе за іншу особу», «Фальшивий обліковий запис» або «Несправжнє ім’я». Ось тут відеоінструкція.

— Щоб повідомити іншим користувачам про цю проблему, не поширюйте фейковий профіль — цим ви тільки додасте йому популярности. Ботам не важливо, що саме ви пишете, для них головне — ваша реакція та увага. Наприклад, цей бот Теремчук написав окремий великий пост після того, як наші колеги із розвінчали фейк про нібито збори на 2000 людей. Він тішився і наводив додаткові фейкові аргументи, що збори в тій церкві таки були. Насправді, ні. Не було.

Ось тут ми розписували, як працював бот Даша Гончарова, яка дискредитувала діяльність ВР.

А ось тут боти використовували світлини військової журналістки Євгенії Подобної.

Не так давно ми розповідали про те, як працюють київські ботоферми. Журналіст-розслідувач Слідство.Інфо, працював ботом під прикриттям. Залишав стабільно по 300 коментарів за кілька годин. Скільки за це платять, як кажуть, кого підтримувати і кого мочити, скільки коштує один ботокоментар — усе це дивіться в розслідуванні «Я — бот».

P.S. Фейк зник зі сторінки Теремчука близько 21:00. Проте давайте таки заблокуємо цього бота. Гайда скаржитися!