У різних фейсбук-групах масово поширюють ось такий графік.
Кілька днів тому ви нам прислали скріншот про Україну з цього сайту. Станом на 30 квітня 13:00 України на сайті уже немає, хоча була ще два дні тому.
Чому не варто вірити цій інформації?
Якщо уважно вивчити графік, то інформація не відповідає дійсності. На графіку ми бачимо, що в один із днів у період з 9 до 19 квітня в Україні було зафіксовано 800 нових випадків. Але це брехня. Максимальна кількіст випадків у цей період зафіксована 17 квітня – 501 за день. Звідки інформація про 800? Невідомо. А от максимальна кількість нових випадків у нас 23 квітня – 578. Хоча на графіку все йде на спад. Дякуємо @Вікторія Наконечна, що помітила неточності.
Далі, замість скріншотів треба знайти першоджерело і обов’язкво звернути увагу на авторство, вибірку, джерела даних та інші показники.
Знаходимо сайт-першоджерело: – Лабораторія інновацій на основі даних (Сінгапур)
А тепер графіки. Це робота Цзянсі Луоє, доцента Сингапурського університету технологій та дизайну і директора лабораторії інновацій на основі даних.
На сайті із графіками автор чітко вказує: вміст цього веб-сайту суворо суто навчальний та дослідницький та може містити помилки. Модель та дані є неточними. Прогнози від природи невизначені. Читачі повинні приймати будь-які прогнози з обережністю. Надмірний оптимізм, заснований на певних прогнозованих кінцевих датах, небезпечний тим, що може послабити наші засоби контролю та спричинити повернення вірусу та інфекції. Цього потрібно уникати.
Вишенька на торті: дані по інших країнах змінюються з кожним днем – умовна дата закінчення зміщується у часі далі.
Наприклад, ще два дні тому автори прогнозували закінчення епідемії в Італії 31 серпня. Сьогодні – уже 10 жовтня.
Тому усі прогнози – це лише прогнози. Їм вірити не варто. Особливо, коли вони ще й дані придумують замість того, щоб подивитися на офіційні джерела.