Фейки та маніпуляції навколо Білла Гейтса

Минулим дописом про відомого підприємця-філантропа Білла Ґейтса ми розворушили мурашник. Із усіх усюд збіглися численні конспірологи. Кричать, що через масову вакцинацію він хоче скоротити людську популяцію.

Що тут скажеш — фейк рівня пласкої Землі. Люди при здоровому глузді і без наших роз’яснень не вірять в таке. А на інших жодні аргументи не діють. Тому ми просто розкажемо, яким боком Білл Ґейтс причетний до щеплень. Висновки робіть самостійно. Отож, сідайте зручненько, буде гаряче. Принаймні в коментарях.

У попередній серії

У минулому дописі ми вже докладно роз’яснювали, що Білл Ґейтс ніколи не озвучував намірів скоротити людську популяцію. Непорозуміння виникло через складнощі перекладу. Ще дев’ять років тому в своєму виступі про енергетичне майбутнє він припустив, що зокрема за допомогою нових вакцин можна знизити приріст населення на 10 або навіть 15 відсотків.

Біда в тім, що ключове слово «приріст» випливало з контексту всього речення. Але не було сказане прямо. Це дало конспірологам привід для маніпуляцій. Мовляв, за допомогою «вбивчих вакцин» Ґейтс хоче знизити населення планети до так званого «золотого стандарту». За їхньою теорією, «світовий уряд», до якого входять найвпливовіші і найбагатші люди Землі, постановив підтримувати кількість населення на рівні не вище за 500 мільйонів осіб. Як доказ наводять скрижалі Джорджії — американський пам’ятник, на якому вибито такий заповіт. Однак це приватна ініціатива спільноти людей, а ніякий не доказ. На парканах теж багато що пишуть.

Крім того, читачі обурилися, мовляв, як це можливо — медицина покращується, а приріст населення знижується. Мало б бути все навпаки! Тут потрібно розуміти причинно-наслідкові зв’язки. Покращення охорони здоров’я і економіки в цілому дозволяє людям перейти на вищий щабель Піраміди потреб Абрагама Маслоу. Якщо коротко — їм не доводиться виживати, вони можуть приділяти більше  уваги освіті, кар’єрі, творчості. Не потрібно народжувати купу дітей, щоб бодай одна з них вижила або щоб було кому на старість підтримати. Це можна побачити на прикладі розвинених країн, де приріст населення дуже низький або навіть від’ємний.

Про коронавірус і вакцини

Найперше споростуємо фейк про те, що коронавірус штучний, пандемія спланована і все це задля того, аби залякати людей і змусити їх щеплюватися. Геномний аналіз показав, що SARS-CoV-2 пов’язаний з вірусами, подібними до тих, що є в кажанів. Це не означає, що люди заразилися саме від цих тварин. Можливі проміжні джерела інфікування, але вони поки що не встановлені. Втім науковці одностайно наголошують на природному походженні віруса. Відповідно ніхто не міг його передбачити, а тим паче спланувати.

Фонд Білла та Мелінди Гейтс дійсно виділяє чималі кошти на розробку вакцин — серед іншого і від нового коронавірусу. Зокрема вони взяли на себе зобов’язання допомогти країнам, що розвиваються у боротьбі з COVID-19 на суму близько $100 мільйонів.

«Потрібно побудувати систему, яка може розробити безпечні та ефективні вакцини, затвердити їх та доставити мільярди доз протягом кількох місяців. На це потрібні мільярди доларів. Але зважте на економічні наслідки, які може накласти епідемія — просто подивіться на те, як COVID-19 руйнує ланцюги поставок та фондові ринки. Буде суспільна угода», — пише Ґейтс у своєму нотатнику.

Наразі немає клінічно схвалених противірусних препаратів, які можна використовувати проти COVID-19. Тому будь-які теорії про вбивчі вакцини, які філантроп нібито хоче нав’язати людству, щонайменше виглядають дивно і нелогічно. Самі поміркуйте — аби він все спланував, хіба не підготувався ретельніше? І якщо на думку конспірологів задача вакцини — вбивати людей, то чи є сенс роками потіти над її розробкою, а потім ще проводити дорогі клінічні випробування, аби переконатися в їхній безпечності? Питання радше риторичне, адже навряд ми почуємо виразну відповідь фейкометів.

Станом на восьме квітня, серед світових розробок вакцини проти COVID-19 є 115 «кандидатів». З них 78 підтверджені як активні — вони перебувають на дослідницьких або клінічних стадіях, ще 37 — непідтверджені. Чимало розробників заявили про плани розпочати випробування вакцин на людях уже цього року. Такий поспіх пов’язаний з високою смертністю, яку спричиняє новий коронавірус. Хай там як, ніхто нікого не силуватиме, щеплення робитимуть тільки добровольцям.

У ВООЗ вже не раз нарікали на конспірологів. Дезінформація ускладнює роботу медиків, відволікає увагу тих, хто ухвалює рішення, сіє страх і сум’яття серед суспільства. Через це у ВООЗ вимушені боротися на тільки з вірусом, а й з любителями теорій змови, які поширюють дезінформацію і підривають суспільні заходи в боротьбі з пандемією. «Дезінформація стає заразнішою самого коронавіруса», — зітхають в організаціії. Пізніше для цього явища навіть почнуть використовувати окремий термін — інфодемія.