Ще один фейк із розряду конспірології і теорій змови. Точніше, фотофейк.
13 тисяч користувачів поширили цю нісенітницю, яка була опублікована в одній із груп. Користувачка дуже цікавиться, що це могло б означати і чому всі мовчать про ці вагони?! А ми розкажемо і пояснимо.
На один з вагонів нанесли фейковий напис «Covid-19», підписали, що фото зроблене у вересні минулого року і закинули в мережу. І ще один фейк в теорію змови про біологічну зброю готовий. Запустили його вперше в США. Там теж популяризують коспірології, ніби-то до них вірус завезли спеціально. Таку саму конспірологію поширюють і у нас.
На зображенні – американські вагони. У США є Асоціація американських залізниць, яка встановлює стандарти маркування на залізничних вагонах. Переважно це 2-4 великі літери та цифри (більше 4) Як бачимо, таке маркування також є на вагоні зліва «GATX 208630». Через пошук знаходимо, що цей залізничний вагон належить корпорації GATX- фінансовій компанії, яка орендує обладнання та залізничні вагони в Північній Америці http://bit.ly/2QrcqC0. Ми переглягули десятки вагонів компанії. Залізничні вагони GATX не розміщують ніякої інформації в тому місці, де розміщено надпис COVID-19 на фотофейку.
Те, що напис «Covid-19» штучно доданий на фото нам підтвердила наша колега, факт-чекерка та лекторка з медіаграмотності
Христина Боровкова, яка працює у сфері аналізу фейків. Спеціально для нас вона не просто перевірила зображення, але й розказала, як це правильно зробити. Спробуйте самі.
У Forencically вона застосувала інструмент Level Sweep: він показав, що надпис «Covid-19» можна побачити, водночас інший текстовий напис, який є в нас контрольним – неможливо. http://bit.ly/2WzqUnx
Також вона прогнала зображення в Snapseed (є відповідні додатки в Playmarket та Appstore). Порівнюватимемо два надписи на вагоні. І з написом «Covid-19» майже нічого не відбувається у порівнянні з лівим написом. Наприклад, оли ми накладаємо “Тень”, +100; коли ми зменшуємо “Световой баланс” до -97; коли ми збільшуємо “Контраст”, +100. Напис всеодно дуже стійкий!
«Напис би змінився, якщо б він дійсно був нанесений на вагоні, але він є штучним, тобто доданим вже після того, як фото було зроблене. Саме тому він має інші властивості» – роз’яснює колега. (Деталі дивіться у коментарях).
Вдячні Christine Borovkova за перевірку зображення та Герман Шаповаленко за допомогу у пошуці інформації.