Хто створив пандемію: фейк про передбачення лівійського диктатора

У мережі поширюють хибне твердження, буцімто, покійний лівійський лідер Муаммар Каддафі ще в 2009 році передбачив рукотворну пандемію. І звісно — все списують на коронавірус. Схоже, у конспірологів геть скрутно з фейками, якщо вони дістали із засіків такий мотлох.

«Вони створюватимуть віруси і продаватимуть вам протиотруту. Потім робитимуть вигляд, мовляв, їм потрібен час на вирішення проблеми, тоді як воно вже буде в них», — ці слова приписують очільнику Лівії в 1969—2011 роках, які він нібито озвучив на 64-й Генасамблеї ООН.

Це брехня. Фейкороби взяли шматочок правдивої цитати, перекрутили її до невпізнаваності та доповнили вигадкою. І тим паче Каддафі не прогнозував спалах коронавірусу, хоча і говорив про віруси та вакцини.

Про що йдеться

Зображення Каддафі з фейковою цитатою про сплановану пандемію поширюють сайти-сміттярки усього світу. З ними суголосні тисячі користувачів соціальних мереж. Особливо добре цей фейк прижився в російськомовному просторі — там його озвучують навіть на загальнонаціональних телеканалах. В Україні навіть не стали заморочуватися з перекладом — поширюють закордонну версію.

Роз’яснення

Світлина Каддафі справжня. Її зробили під час його виступу на Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних Націй у вересні 2009 року. Каддафі виступав годину і 40 хвилин, що в шість разів довше, ніж було відведено регламентом.

Приблизно з 1:30:15 до 1:31:40 він розповідає про віруси. Але його промова геть не схожа на те, що йому приписують конспірологи. Наводимо цитату (переклад з англомовного перекладу):

«Сьогодні маємо свинячий грип. Можливо, завтра буде рибний, бо часом ми виробляємо віруси, контролюючи їх. Це комерційний бізнес. Капіталістичні компанії виробляють віруси, щоб потім генерувати та продавати вакцини. Це дуже ганебно та неетично. Не слід продавати щеплення та ліки, вони повинні бути безкоштовними. Але капіталістичні компанії виробляють віруси та щеплення і хочуть отримати прибуток» https://bit.ly/30Yd0fO

Вердикт

Каддафі справді припускав створення вірусів і висловлював стурбованість з приводу продажу вакцин. Але він конкретно не сказав, що «вони створюватимуть віруси і продаватимуть вам протиотруту, потім робитимуть вигляд, що їм потрібен час на вирішення проблеми, тоді як воно вже в них буде».

Письмові стенограми виступу також не містять цієї цитати. І немає достовірної інформації, яка б свідчили, що Каддафі говорив це в будь-який інший час https://bit.ly/33QWe4k

Цитату з виступу, схоже на те, хтось випадково або зумисно хибно інтерпретував. Розмістив в інтернеті, де вона розлетілася, як справжні слова Каддафі.

У 2009 році, коли Каддафі виступав на Генасамблеї ООН, була пандемія вірусу грипу H1N1. Напевно саме тому лівійський лідер так багато говорив на тему вірусів та вакцин. 10 серпня 2010 року генеральний директор ВООЗ доктор Маргарет Чан заявила, що вірус грипу H1N1 перейшов у постпандемічний період. Однак локалізовані спалахи ще продовжувалися https://bit.ly/33OZRaH

Тезу про штучність коронавірусу ми докладно спростовували раніше https://bit.ly/36W6YQF

Українська держава гарантує кожному пацієнту безкоштовну вакцинацію на первинній ланці медицини. Наразі в Україні наявні вакцини від 10 інфекційних хвороб за Календарем щеплень. Це вакцини від гепатиту В, туберкульозу, кору, епідпаротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту і хіб-інфекції https://bit.ly/34MRDzb

Tagged : / / / / / / / /