Маніпуляції від псевдоцентру аналітики

Ви нам часто надсилаєте для перевірки швейцарське “видання”, яке публікує підбірку наукових фактів про COVID-19 і робить суперечливі висновки. 

“Фірмовим стилем” цього ресурсу, є вишукування окремих заяв чи статей у будь-яких виданнях, які б підтвердили їхню теорію про не таку вже й небезпечність вірусу, невисоку смертність, непотрібність масок тощо. Всіх авторів,  навіть ненаукових статей чи інтерв’ю, називають експертами, провідними лікарями, науковою спільнотою, щоб створити враження, що це думка, якщо не переважної більшості, то принаймні офіційна і має вагу. 

Наприклад, щодо носіння масок вони так підбирають “факти”:

Ефективність масок для обличчя для здорових та безсимптомних осіб залишається сумнівною

Експерти попереджають, що такі маски можуть перешкоджати нормальному диханню і можуть стати “переносниками мікробів”

У тезах з масками ми бачимо “твердження” про сумнівність ефективності масок. Потім “експерти попереджають”. Головне – якомога більше посилань на що завгодно.

Автори фейку обґрунтовують сумнівну ефективність масок статтею в не науковому виданні від двох авторів, одна з яких – колишня професорка на пенсії. До того ж, автори статті змінили її зміст 16 липня. У статті, між іншим, зазначено: 

“Попри обмеженість нині наукових даних, що детально описують ефективність масок, ми підтримуємо носіння захисних засобів для населення, коли це передбачено та в тісному контакті з людьми, статус зараження яких вони не знають. 

Одягнути маску з тканини або покриття для обличчя може бути краще, ніж нічого не робити, але ми просто не знаємо цього моменту.

Тканинні маски та засоби для захисту обличчя, ймовірно, не пропонують такого ж ступеня захисту, як фізичне дистанціювання, ізоляція або обмеження часу особистого контакту”. 

Все правильно,  ВООЗ у своїх офіційних рекомендаціях також наголошує, що використання масок слід поєднувати з іншими ключовими заходами щодо запобігання інфекції та контролю, такими як гігієна рук та фізична дистанція, оскільки вони не захищають від COVID-19 самостійно. 

 

Маски хоча б з тканини ВООЗ закликає носити у тих випадках, якщо в спільноті широке розповсюдження COVID-19, особливо в умовах, коли фізичне дистанціювання неможливе. Йдеться про маски, склад яких детально описаний в рекомендаціях ВООЗ. 

 

Але в кожному випадку потрібно керуватися в першу чергу вимогами місцевих органів влади щодо запобіжних заходів. Як правильно носити маски, в тому числі саморобні, ми описували тут.

Отже, і автори статті, і ВООЗ одностайні в тому що маска, чи то з тканини, чи  хірургічна не може бути єдиним надійним способом захисту від зараження на COVID-19. Лише разом з дотриманням дистанції та миттям рук носіння маски має якийсь сенс.

Автори статті говорять про неможливість оцінити ефективність різних масок у відсотках, посилаючись на недостатність досліджень. Та деяке уявлення про затримання різними масками частинок мокроти можуть дати дослідження наведені у нашій статті про ефективність неопренових масок. Навіть звичайний шалик затримує певну частину великих крапель. Треба також зважати, що маску рекомендують як двосторонній засіб захисту – як вас, так і від вас. Адже кількість безсимптомних випадків перенесення вірусу до кінця не вивчена.