МОЗ засекретило ціну вакцини, її виробників і постачальників

Юшку їли. Міністерство охорони здоров’я України заборонило розголошувати будь-яку інформацію про виробників і постачальників вакцини проти COVID-19 http://bit.ly/309HbQC

Кажуть — така вимога закупівельника. Чи мало право міністерство брати на себе зобов’язання, яке може порушити закон про доступ до публічної інформації, а головне – закопати довіру українців до вакцинації?

📯Спойлер: на вимогу виробників ця інформація може бути засекречена — з комерційних міркувань. Але урядовці інших країн ведуть із ними перемовини про оприлюднення — для зміцнення довіри громадян до вакцинації. Є успіхи.

💉Про що йдеться?

Заборона МОЗ стосується керівника «Укрмедпостач» та очільників структурних підрозділів з питань охорони здоров’я облдержадміністрацій, яким і видають препарати. Раніше стало відомо, що засекретили також і вартість вакцини — обіцяють тільки, що вона відповідатиме задекларованій розробником ціні. За даними Reuters, ціна за дозу Covishield — близько $3 для країн ЄС http://reut.rs/3e5dMPC

Наказ про нерозголошення видали ще 19 лютого, але тільки зараз на це звернув увагу голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський:

👉«Схоже, що пан Степанов живе мірками ХІХ століття, і не усвідомлює, що в 2021 році в Україні вже як 10 років діє Закон про доступ до публічної інформації, який чітко регламентує: не може бути обмежено доступ до інформації про одержувачів бюджетних коштів» http://bit.ly/3sE01eG

💉Роз’яснення

✔️Ми уважно прочитали закон. Дійсно — «не може бути обмежено доступ до інформації про складання, розгляд і затвердження бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів та плани використання бюджетних коштів, одержувачів бюджетних коштів, а також їх виконання за розписами, бюджетними програмами та видатками» https://bit.ly/3q6jfIg

✔️У законі також чітко прописані обмеження доступу до інформації (наводимо дуже стисло — повну версію читайте за посиланням вище). Всього три пункти:

1) В інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку.
2) Розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам.
3) Шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

✔️Навряд чи інформація про ціну вакцини, її виробника та постачальника несе загрозу національній безпеці і тим паче територіальній цілісності країни. Та й до порушень громадського порядку навряд чи зможе призвести.

Щоправда в законі також згадується «захист репутації». Як тут утриматися від жартів, мовляв, ця інформація може нашкодити репутації міністра Степанова і самого президента Зеленського?

Згадайте-но піар-акцію «Степанов іде по вакцину», тепер це все треба захистити від скандалу з фірмами-прокладками та секретною ціною. Докладно про це читайте в матеріялі наших колег із Без Брехні — хронологія закупки вакцини від 15 грудня 2020 року до 25 лютого цьогоріч http://bit.ly/3uR8ahW

✔️Третій пункт про «шкоду від оприлюднення» найпоказовіший. Адже у випадку з наказом МОЗ про заборону розголошувати будь-яку інформацію про ціну вакцини, її виробників і постачальників — маємо абсолютно зворотній ефект.

❗️Замовчування такої інформації несе колосальну шкоду і загрозу життю і здоров’ю тисяч людей — підриває довіру українців до вакцинації. Яка в Україні й без того на, м’яко кажучи, не дуже високому рівні.

💉Офіційно

Заступниця міністра охорони здоров’я Світлана Шаталова каже, що вимога про нерозголошення зумовлена положеннями угоди, укладеної між МОЗ та компанією Crown Agents Україна, яка уповноважена закуповувати вакцини.

👉«Оці жорсткі вимоги не примха міністерства. Вони ініційовані виробниками вакцини і за порушення таких вимог передбачені великі штрафні санкції або навіть розірвання контрактів. Наскільки мені відомо, такі договори підписують усі країни світу, які централізовано закуповують препарати від COVID-19», — сказала Шаталова http://bit.ly/2Pz1dBZ

👉Почасти їй протирічить прем’єр-міністр Денис Шмигаль: «Україна уклала угоди про нерозголошення NDA з шістьма компаніями-виробниками вакцин. Дві з них отримали дозвіл на використання в Україні — це Пфайзер і Астра Зенека. Решта — по мірі надання документів».

✔️В обох заявах є незрозумілі складові. Шаталова каже, що угоду підписано з Crown Agents Україна. І підтвердження її слів можна знайти на сторінці компанії https://bit.ly/30e0bNU Але в постанові Кабміну йдеться, що вакцину закуповує компанія Краун Ейджентс Лімітед. То з ким підписано договір?

✔️Шмигаль взагалі плутає грішне з праведним. Навіть зареєстрував вакцину в Україні не виробник, а українська компанія-посередник “Ґрейс оф год”, «уповноважена з боку виробника» https://bit.ly/3kLpUXl, http://bit.ly/3qhpGYY

За словами Шмигаля, угоди про нерозголошення зумовлені високою конкуренцією між виробниками вакцин — вони дуже ретельно підходять до комерційної таємниці.

«Усі підписують угоди NDA — ні ціна, ні технічні, ні наукові особливості не підлягають розголошенню урядами країн і відповідно документацію надають буквально в останні дні перед реєстрацією — таким чином притримуючи розповсюдження технологічної інформації», — пояснив Шмигаль.

💉Як у Європі?

З міркувань конфіденційності контракти ЄС із виробниками вакцин засекречені. Як пояснював Шмигаль, це зумовлено ринковою конкуренцією — щоб захистити делікатні перемовини, а також інформацію, пов’язану з бізнесом (фінанси, плани розвитку та виробництва).

«Розкриття цієї інформації може підірвати тендерний процес та ускладнити переговори Європейської Комісії з виробниками. Усі компанії вимагають, щоб така інформація залишалася конфіденційною. Тому Комісія повинна поважати контракти, які укладає з ними», — йдеться в роз’ясненні Комісії https://bit.ly/3kJDBpw

Щоправда на запит Європейської комісії 27 січня 2021 року фармацевтична компанія AstraZeneca погодилася опублікувати відредагований контракт, підписаний між двома сторонами.

«Прозорість та підзвітність важливі для зміцнення довіри громадян ЄС — так вони переконаються, що можуть покластися на ефективність і безпеку вакцини, придбаної на рівні ЄС. Комісія сподівається, що найближчим часом зможе опублікувати всі контракти за договорами попередньої купівлі-продажу», — йдеться в заяві http://bit.ly/3qbEPeB

Опублікований контракт містить відредаговані частини, що стосуються конфіденційної інформації. Контракт з AstraZeneca є другим після того, як інший виробник вакцин CureVac погодився опублікувати угоду про попередню закупівлю з Європейською комісією.

Tagged : / / / / /