Перекручення інформації про водорості, які нібито лікують коронавірус

Всім треба їсти… вгадайте, що цього разу? Водорості. Мовляв, вони притягнуть на себе s-білки вірусу. Ну не самі водорості, а специфічний полісахарид фукоїдан, який міститься у певному виді водоростей. І не зовсім їсти, а швидше в носа закапувати. Чи на спирту робити настоянку з водоростей, чи товкти до стану спрею – вчені ще не придумали, але вони вже на шляху до реалізації ідеї. 

Насправді, якщо їсти ці цілющі водорості, сподіваючись дістати з них достатньо фукоїдану, то швидше від передозування йоду можна пригнітити роботу щитоподібної залози, ніж вилікуватися від COVID-19. Адже концентрація йоду в одному грамі сушеної японської ламінарії в три рази вища максимальної денної норми

Насправді історія з водоростями – не фейк. Це радше маніпуляція від ЗМІ. Адже дослідження було, навіть два. І результати їх справді обнадійливі. Правда друге дослідження чомусь не взяли, навіть, як переддрук, а опублікували як «лист в редакцію». 

Про що дослідження

Вчені вивчали спосіб впливу на спайковий білок SARS-CoV-2. Ну ви пам’ятаєте історії про жирну оболонку молекули вірусу, яку можна зварити інгаляціями соди чи розчинити у спирту. Тут науковці теж показують на малюнках, як вирішили “обрізати” вірусу його S-подібні “шипи”. Точніше, відволікти ці шипи чимось іншим. Так, дослідження було цілком науковим. 

Спайковий білок (той самий S-подібний) допомагає вірусу прикріплятися до білка ACE2 господаря. Якщо відправити до вірусу молекулу-приманку аналогічної форми, він зв’яжеться з нею, і спійманий в пастку, без можливості реплікації, в результаті природним чином зруйнується. Вчені дослідили, що полісахарид гепарин має виняткову здатність зв’язуватися зі спайковим білком SARS-CoV-2. Сила зв’язування цього полісахариду була в кілька разів вищою навіть за зв’язування з прототипним HP-зв’язуючим білком під назвою фактор росту фібробластів 2 (FGF2). 

Проте дослідження не мало практичного втілення, автори заявили, що невідомо, чи приводить сильне зв’язування гепарину зі спайковим білком SARS-CoV-2 до потужної противірусної активності. 

Тому вони провели наступне дослідження, де цілеспрямовано порівнювали вже силу зв’язування п’яти видів сульфатованих полісахаридів: два види фукоїданів, стандартний нефракційний гепарин, низькомолекулярний гепарин і так званий «важкий гепарин». Ось тут нарешті і з’являються водорості.

Фукоїдани виділили з бурих водоростей Ламінарії японської (Saccharina japonica). І виявилося, що фукоїдан щільніше за гепарин зв’язується з S-білком SARS-CoV-2. 

Поки що це були виключно лабораторні випробування in vitro, але за словами вчених, результати показали, що специфічні сульфатовані полісахариди можуть діяти як приманки для перешкоджання зв’язуванню S-білка з ко-рецептором сульфату гепарану в тканинах господаря, інгібуючи вірусну інфекцію. 

Наступним кроком буде вивчення противірусних властивостей фукоїданів і гепарину спочатку на первинних культурах епітеліальних клітин людини, і лише потім застосування його для лікування хворих на коронавірус. 

Як спосіб застосування майбутніх ліків вчені розглядають назальний спрей або дозований інгалятор, тому що зв’язувати S-білок SARS-CoV-2 потрібно у місці проникнення в організм – в носоглотці або легенях.