Як маніпулювали статистикою смертности

Держстат опублікував оновлену інформацію по смертності у 2020 році. Поки це дані за 11 місяців – з січня по листопад https://cutt.ly/gjABt19

Отож, за 11 місяців 2020 року в Україні померло 549 172 людини. За цей же період 2019 року померло 533 764 людини.

А пам’ятаєте, скільки ковіддисидентів і прихильників теорії змови публікували червневу/серпневу статистику і казали: «ой, а де ж ваші смерті» або «смертність у 2020 році значно нижча, ніж у попередні роки».

Де всі ці фейкомети тепер? Хочеться затегати кожного брехуна, який бездумно вкидав ту статистику, а тепер поширює нові побрехеньки. Звісно, «мавр зробив свою справу. Мавр може йти» – свій вклад у розвиток конспірологічних теорій вони зробили. А ті, хто не надто вміє сумувати 2+2, щиро їх підтримують. Ну що ж, отримайте, підпишіться.

Ми ж пояснювали, що першу смерть від коронавірусу в Україні зафіксовано в середині березня. Тобто, статистичні дані, які публікують, порівнювали з січня по квітень чи травень як мінімум некоректно. Поширювали фейкомети побрехеньки навіть у листопаді – а це була статистика за січень-вересень 2020 року. І за цей період українців померло менше, аніж за аналогічний період 2019 і попередніх років.

Ми звертали увагу на те, що від коронавірусу в Україні станом на 30 вересня померло 4129 людей. А от станом на 7 листопада 8312 смертей. Тобто, за перші шість з половиною місяців (не враховуємо січень, лютий і частину березня) було зафіксовано стільки ж смертей від COVID-19, скільки за жовтень і перший тиждень листопада https://bit.ly/3l0pevF Це логічно: менше людей хворіло, відповідно і смертність була менша. Карантин мав допомогти підготувати медичну систему до навантажень, коли хворих стане в рази більше. Станом на 24 листопада, коли ми востаннє намагалися пояснити, чому не можна аргументувати тією статистикою, уже було зафіксовано 11 263 смерті. Проте, фейкомети просто заплющували очі на ці показники. До речі, варто враховувати ще вплив запроваджених карантинних обмежень на поширення коронавірусу. Ні, оцю подобу карантину із забороною продавати шкарпетки, але масовим відпочинком у Буковелі ми не пропонуємо аналізувати.

Оскільки статистика смертей загалом є за 11 місяців 2020 року, то ми переглянули, скільки українців померло від COVID-19 за цей же період – 12 327 людей https://cutt.ly/JjAVNOg Нагадаємо, за даними Держстату, за 11 місяців 2020 року в Україні померло 549 172 людини. За цей же період 2019 року померло 533 764 людини.

Детально ми пояснювали, чому не коректно порівнювати кількість смертей від коронавірусу і кількість смертей від онкологічних чи інших захворювань, які не передаються повітряно-крапельним шляхом та інші маніпуляції зі статистикою ось тут https://cutt.ly/zjABcv3

Велике навантаження на медичну систему може добряче вплинути і на надання вчасної медичної допомоги іншим пацієнтам.

Будь ласка, якщо бачите цифри – будьте дуже обережні із їх трактуванням і не виривайте із контексту.

P.S. Дуже хочеться вірити, що у нас зменшується кількість інфікованих COVID-19, але достатньо звернути увагу на кількість зроблених тестів у листопадів і, наприклад, у грудні чи січні. А ще – знову ж таки: дочекаємося остаточної статистики по кількості смертей за 2020 рік.

Tagged : / / /