Як українців судять за поширення фейків

Напевно ви чули, що на Івано-Франківщині збираються судити жінку за поширення фейків про коронавірусну хворобу. За інформацією суду, «коломиянка на власній сторінці «Фейсбук» розповсюдила неправдиву інформацію відносно вакцини, яка нібито не пройшла всіх етапів випробування, що могло викликати паніку серед населення» https://bit.ly/3cwveez
Судове засідання призначено на восьме квітня цього року. Жінці загрожує штраф — «від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-255 грн) або до одного місяця виправних робіт з відрахуванням 20% заробітку».
Для України це не прецедент — в травні минулого року оштрафували молодика, який розповсюджував фейки про COVID-19, у вересні засудили жінку за тим самим звинуваченням.
У той самий час відомий фейкомет «адвокат» Сергій Гула спокійно поширює побрехеньки про щеплення та епідемію, його антивакцинаторські відео вже переглянули десятки тисяч людей. Поліція на це жодним чином не реагує.
Іншого провокатора «вільного журналіста» Остапа Стахіва затримали тільки після того, як він разом зі своїми прихильниками увірвався до ковід-лікарні й намагався довести, що хворих там нема, а коронавірус — вигадка🤦 Тобто затримали не за розповсюдження фейків, а за порушення карантину.
Що уже говорити про народного депутата від «Слуги народу» Юрія Камельчука, який не тільки на своїй сторінці поширює антинаукову маячню про вакцинацію, але й в ефірах телеканалаів.
Ми не раз спростовували дезінформацію західних фейкометів. Щоразу тамтешні юристи розводили руками — за це важко притягнути до відповідальности, бо дуже тонка межа зі свободою слова. До того ж це складно довести.
На жаль, ми не бачили допис, який коломийський суд приписує жінці. Все, що ми знаємо — вона «розповсюдила неправдиву інформацію відносно вакцини, яка нібито не пройшла всіх етапів випробування». Навіть назва нам невідома. Спробуємо розібратися, де тут правда зарита.
✔️Найперше, заходимо в таблицю стану оцінки вакцин проти COVID-19 від Всесвітньої організації охорони здоров’я (процедура переліку екстреного використання) https://bit.ly/3ferGzE Що ми там бачимо? Оцінювання вакцини Covishield (ChAdOx1_nCoV19) від Serum Institute of India завершено (finalized).
Статус оцінки (status of assessment) нічого не каже нам про саму вакцину (наскільки вона ефективна), а лише про оцінку організації. Тобто ВООЗ оцінила Covishield як «finalized» — тобто з цією вакциною організації все остаточно зрозуміло. Зокрема, щодо переваг та ризиків. Загалом, якщо вакцина вийшла на третю стадію випробувань – вона безпечна і має достатній відсоток ефективності.
✔️Формально — жінка в своєму дописі не збрехала — третя фаза випробувань вакцини Covishield досі триває. Але її дозволено до екстреного використання. І тут усе залежить від того, як це трактувати. Або якщо хочете — рівня буквоїдства. Ми перечитали десятки сторінок і зараз перекажемо вам суть у кількох реченнях.
На третій фазі випробувань вакцина потенційно може перебувати вічно. Навіть «круті» вакцини, як правило, повноцінно затверджені в одній або кількох країнах. У решті — дозволені для «екстреного використання».
Наприклад, та ж Pfizer остаточно затверджена лише в п’яти країнах: Бразилії, Саудівській Аравії, Швейцарії, Новій Зеландії та Бахрейні. В усіх інших, включно зі США та ЄС, вона так само дозволена для екстреного використання.
AstraZeneka повноцінно затверджена тільки в Бразилії. Кілька десятків країн, включно з ЄС дозволили її для екстреного застосування. Так само вчинила ВООЗ. Випробування тривають.
І так може тривати доти, доки та чи інша країна не вважатиме за потрібне. Якщо місцеві експерти вирішать, що, скажімо, 30 тисяч учасників, на яких випробували вакцину, недостатньо — вони можуть продовжувати випробування до відповідної вибірки або ж допоки не набридне.
По факту — всі ці результати ефективності проміжні. Проблема в тому, що коли хтось стверджує, що вакцина ще не пройшла всіх стадій випробувань, це можна по-різному інтерпретувати. Хтось може вирішити, що вона небезпечна або недієва. Хоча це не так. Є проміжні результати, які засвідчують безпеку та ефективність вакцини, інакше – вакцину просто таки не допустять на третю стадію. Якщо результати науковців (а не диванних псевдоекспертів) влаштовують — вони дають дозвіл на використання.
📌Коротко ми вже розповідали про етапи дослідження https://bit.ly/3cvfUPf, цього разу розлогіше:
🧪Передклінічне тестування — науковці тестують нову вакцину на клітинах, а потім дають її тваринам (миші, мавпи), щоб перевірити, чи викликає вона імунну відповідь.
🧪Перша фаза: безпечність — науковці дають вакцину невеликій кількості людей для перевірки безпеки та дозування, а також для підтвердження того, що вона стимулює імунну систему.
🧪Друга фаза: розширені випробування — науковці дають вакцину сотням людей, розділених на групи, наприклад, дітям та людям похилого віку, щоб перевірити, чи діє вакцина по-різному у них. Ці випробування додатково перевіряють безпеку вакцини.
🧪Третя фаза: ефективність — науковці дають вакцину тисячам людей і чекають, щоб дізнатися, як випрацювався імунітет, порівняно з добровольцями, які отримували плацебо. Ці випробування дозволяють визначити, чи захищає вакцина від коронавірусу, вимірюючи рівень ефективності. Ця фаза також дозволяє виявити можливі побічні дії.
🧪Раннє та обмежене схвалення — у багатьох країнах є процедура надання дозволів на вакцину для екстреного використання. Це роблять на підставі того, що вони безпечні та ефективні. В Китаї та Росії почали вводити вакцину ще до того, як були опубліковані результати досліджень третьої фази. Експерти попереджали про можливі серйозні наслідки.
🧪Затвердження — розглядаються повні результати випробувань та плани виробництва вакцини та вирішують, чи надавати вакцині повне схвалення.
🧪Комбіновані фази — це один зі способів прискорити розробку вакцин. Для цього кілька фаз проводять одночасно. Наприклад, в певних клінічних випробуваннях оцінюють кілька вакцин одночасно. Однак це не робить дослідження менш прискіпливим до стандартів безпеки.
🧪Призупинення — у разі, якщо у добровольців виявляють тривожні симптоми, випробування можуть призупинити. Після розгляду причин, розгляд вакцини можуть відновити.
❗Зрозумійте нас правильно — ми в жодному разі не виправдовуємо поширення фейків. Нас дивує вибірковість правосуддя — за кілька хвилин ми можемо назбирати десятки прикладів поширення «дези» на будь-яку тему — від вакцинації до вишок 5G. При чому з куди більшою авдиторією, ніж якийсь там «молодик з Прикарпаття».
Що там казати — майже щодня ми розповідаємо про такі випадки. Нерідко — зі скріном неправдивого допису. Але щось правоохоронці ні разу до нас не зверталися за докладнішою інформацією про поширювачів, а нашим «героям» навіть не провели роз’яснювальну бесіду, не попереджали про можливу відповідальність. Що вже казати про штрафи.

Tagged : / /