Як журналісти маніпулюють даними МОЗ про коронавірус

Розглянемо на прикладі одного випадку.

Міністерство охорони здоров’я регулярно публікує інформацію із індикаторами, що визначають рівень епідеміологічної небезпеки. Це інформація, відповідно до якої регіон відносять до зеленої, жовтої, помаранчевої чи червоної зон. До таких показників належать рівень захворюваності (має бути менше 75 випадків на 100 тисяч населення), виявлення випадків інфікування, рівень госпіталізацій (має бути менше 60 випадків на 100 тисяч населення), завантаженість ліжок з киснем (тобто, наскільки лікарні можуть приймати і рятувати хворих, які потребують кисню). Є між цими показниками ще один – динаміка рівня госпіталізацій. Тобто те, на скільки змінилася ситуація у порівнянні з попереднім періодом (за останні 7 днів).

Відчуйте різницю: кількість госпіталізацій і динаміка рівня госпіталізацій. Перший показник пояснює, скільки людей захворіло у розрахунку на 100 тис. населення. Другий – на те, як змінилася кількість госпіталізацій за останній тиждень і вимірюється у відсотках.

Що зробили журналісти? Вони не розібралися у поняттях і підмінили одне іншим. Рівень госпіталізацій – тобто, кількість випадків на 100 тисяч населення вони підмінили зміною кількості госпіталізацій, яка визначається у відсотках. Одні передрукували в інших, бо заголовки ідентичні: «В одній з областей рівень госпіталізацій COVID-19 сягнув 80%». Що то за 80%, що це означає, як він змінюється не пояснюють. Просто висока цифра, яка викликає емоцію.

А тепер до суті.

У Херсонській області, дійсно, динаміка рівня госпіталізацій становила 80% станом на 24.07 (69,8% – на 23.07, 55,6% – на 25.07.). Проте рівень госпіталізацій становить 11,4 на 100 тисяч населення.

Глянемо інші дані. Станом на 20 липня в Тернопільській області динаміка рівня госпіталізацій становила 88,9%, а 21 липня – 110%. Станом на 25.07. У Тернопільській області цей показник становить мінус 38,9%.

Замість того, щоб брати першу-ліпшу високу цифру у звіті МОЗ, журналістам варто було б розібратися у базових поняттях і замість нагнітання пояснювати, що ці цифри означають і показувати їх разом з іншими показниками.

Подивитися цифри можна тут bit.ly/3y9X5cQ

Денис Юдин і Christine Borovkova помітили, що динаміку на рівень госпіталізацій підмінили такі виданн як РБК, НВ, ТСН, Цензор, Слово і Діло, Обозреватель, The Village, Херсон онлайн, Мост та інші медіа. Детальніше читайте у них на сторінках.

Ходіть за посиланнями і не ведіться на емоції.

Tagged : / / /