Як журналісти маніпулюють заголовками про COVID

Як журналісти в гонитві за клікбейтом маніпулюють заголовками і поширюють страшилки

Ця історія нагадує анекдот: «Кажуть, що ваша дочка – шльондра.
– Але в мене немає дочки. У мене два сини.
– А ви тепер доведіть».

Правда така: У Болгарії від COVID померли 10 тисяч людей, які не встигли отримати щеплення. Якби держава обрала правильну стратегію вакцинації, то ситуація була б інша. Помилкові пріоритети у стратегії призвели до того, що від COVID померли старші люди, які так і не дочекалися своєї черги на вакцину. Про це розповів в.о.Міністра охорони здоров’я Болгарії Стойчо Кацаров.

Проте ТСН і ще кілька дрібніших сміттярок публікують перекладений текст про вакцинацію із болгарського видання із власним маніпулятивним заголовком, який максимально наганяє жаху і вводить в оману. Мовляв, через помилки під час вакцинації померли тисячі людей. Цікаво, що болгарські видання, на які посилаються українські журналісти, такого не пишуть. Перевірте самі тут https://bit.ly/3rTHPPj Проте саме з такими маніпулятивними заголовками кількома годинами раніше вийшли новини у російських виданнях РІА Новости, РБК, Лента.ру та інших.

Що трапилося і звідки інформація?

Про помилки стратегії вакцинації розповідав перед депутатами в.о. Міністра охорони здоров’я Болгарії Стойчо Кацаров. Його виступ був стосувався підготовки до можливої хвилі COVID-19 восени.

За словами Стойча Кацарова, «Те, що Болгарія зробила, – це пожертвувати старшим поколінням. Ми імунізували переважно молодих та активних людей протягом 5 місяців. Ми імунізували спортсменів, мобільні команди направляли до різних компаній. Процес захисту найбільш вразливих груп був повністю зупинений».

Правильна стратегія вакцинації могла б врятувати 10 тисяч життів. Якщо дослівно «Помилкові пріоритети при вакцинації коштували нам 10 тисяч життів». «80% смертей від COVID – це люди старше 60 років. Всі країни, крім Болгарії, надають пріоритет під час вакцинації людям похилого віку. Коли ви робите щеплення людям похилого віку, ви не тільки зменшуєте поширення вірусу, але знижуєте смертність», – пояснює він.

Тобто керівник болгарського МОЗу говорить про тих людей, яких можна було б врятувати завдяки вакцинації. Померли невакциновані старші люди, які хворіли на COVID. Померли, бо Болгарія допустила кілька помилок – неправильна стратегія ведення переговорів із виробниками вакцин (надала пріоритет AstraZeneca за рахунок інших, що призвело до малого охоплення вакцинами взимку), неправильний підхід до пріоритетності груп вакцинації (старше покоління відклали на потім). Тисяч смертей можна було б уникнути. Але яке враження складається із заголовка «У Болгарії через помилки під час вакцинації померли 10 тисяч людей»? Так, нібито люди померли через вакцини. Далі в тексті – написана правдива інфоормація. Проте 7 з 10 людей не читають текстів новин, а читають тільки заголовки.

І так достатньо складно спростовувати вакцинальні міфи, а ТСН і йому подібні продовжують клікбейтну традицію і прагнуть «вражати», не зважаючи ні на що. Не робіть так.

Виступ чиновника можна переглянути тут https://bit.ly/3zRpaWK.

Tagged : / / /