Дексаметазон не лікує COVID-19, але покращує виживання

Не треба бігти в аптеку і купувати “новий препарат” від коронавірусу. Це знову медіа полізли поперед батька в пекло і повідомили про нові ліки, які лікують коронавірус.

Ні, від вірусу ліків досі нема, а новий препарат – дексаметазон – не новий. Що ж, диявол криється в деталях. Нумо розбираймось.

🔘Допомогти препарат може тільки в окремих випадках. Це аж ніяк не універсальна панацея, як пишуть деякі журналісти. До того ж він геть не новий — вперше синтезований в 1957 році https://bit.ly/2UXHyLL Хай там як, однозначні висновки про його ефективність можна буде робити після подальшого вивчення.

 Що сталося?

Британські науковці заявили, що вживання дексаметазону в невеликих дозах на третину зменшило кількість смертей серед тих, хто був підключений до апаратів штучної вентиляції легенів. І вп’ятеро зменшило кількість померлих серед пацієнтів, які використовували кисневі маски. Водночас не було жодної користі серед пацієнтів, які не потребували дихальної підтримки https://bit.ly/2YJKv3C

❗️Тобто, дексаметазон використовують тільки для хворих із тяжким перебігом коронавірусної інфекції.

🔘З огляду на авторитетність науковців і розмах досліджень, дані викликають довіру. Хоча вони й попередні. «Чітке розуміння ситуації нам дадуть лише якісні рандомізовані та плацебо-контрольовані клінічні дослідження», — каже хірург Владислав Демко https://bit.ly/37ESVxn ❗️Ба більше — за словами науковця Семена Єсилевського, дексаметазон має багато важких побічних ефектів – від гіпертонії, безсоння та ожиріння до катаракти, психозів і втрати пам’яті https://bit.ly/37FHVje

🔘В березні цього року були проведені клінічні випробування низки можливих методів лікування COVID-19. Серед іншого й низькими дозами дексаметазону (тип стероїду, який зазвичай використовується для зменшення запалення). Протягом десяти днів понад 2104 пацієнтам давали по 6 мг препарату один раз на день.

🔘8 червня роботу припинили, оскільки даних було достатньо, щоб встановити, чи має цей препарат значну користь. Отримані результати дослідники назвали «великим проривом», який «врятує життя». Наразі вони працюють над тим, щоб якомога швидше опублікувати повну інформацію.

🔘«Дексаметазон — перший препарат, який показав, що покращує виживання хворих на COVID-19. Користь велика для тих пацієнтів, які хворі настільки, що потребують штучної вентиляції легень. Дексаметазон недорогий, його можна негайно використовувати, щоб врятувати життя по всьому світові», — розповів Пітер Хорбі, професор Оксфордського університету https://bit.ly/2NbhHfa

🔘Його колега професор Мартін Лендрей каже, що хоч результати випробувань поки що попередні, вони достатньо чіткі, аби робити впевнені висновки. По-суті, це перше лікування, яке продемонструвало зниження смертності. Про чому воно є дешевим і в наявності у всьому світі.

У дослідженні брали участь багато тисяч лікарів, медсестер, фармацевтів та адміністраторів у понад 175 лікарнях по всій Великобританії. Серед партнерів — Національний інститут досліджень охорони здоров’я, Центр досліджень даних про здоров’я для клінічних випробувань, Виконавчий орган Департаменту охорони здоров’я Великобританії та Шотландії, Національна служба охорони здоров’я Англії, Шотландії, Вельсу та Північної Ірландії.

Tagged : / /