Маніпуляції про обійми з дітьми в період пандемії

 

Копали про дітей, а докопалися до мишей, щурів і дилему коронавірусної хвороби

Перед вихідними десятки медіа за кордоном поширили інформацію про те, що швейцарські вчені дозволили дітям обійняти своїх дідусів і бабусь. 

В Україні інформацію розповсюдило лише BBC, але збалансовано, вказавши, що не всі експерти згодні з такими рекомендаціями, додавши цитату головного вірусолога Німеччини та позицію Британії. 

Оскільки у світі ця новина викликала неабиякий  резонанс, то чекаємо на інформхвилю в українському фб десь наступного тижня серед всіляких “модних” блогерів. 

Наші підписники попросили розібратися: на чому ж ґрунтуються такі заяви швейцарців і що говорять інші науковці. Непросте завданнячко на вихідні, але ми справилися. Розкладаємо усе по поличках. 

 Що трапилося? 

27 квітня Керівник відділу інфекційних хвороб Даніель Кох на пресконференції сказав: “Маленькі діти не заражені і не передають вірус” (це маніпуляція)  “У них просто немає рецепторів, щоб зловити хворобу” (і цю тезу розкритикували інші науковці).

Також Кох заявив, що нетривалі обійми з дідусями/бабусям можна всім діткам. Проте вже тихіше додав «до 10 років». https://bit.ly/3c0zUql 

Ми виписали усі аргументи, якими він оперував у цьому виступі та попередніх інтерв`ю і дослідили їх. Отож, тези: 

  • статистика каже лише про 1% дітей серед хворих у світі;
  • у Швейцарії не померла жодна дитина і людина молодше 20;
  • відсоток хворих до 20 років у Швейцарії – всього близько 3%;
  • поради місцевих інфекціоністів та педіатрів;
  • існує нідерландське дослідження, що діти не передають вірус;
  • у дітей немає рецепторів, щоб зловити хворобу. 

 

Про статистику захворюваності серед дітей

У США йдеться не про 1%, а про щонайменше 1,7%.  Станом на 2 квітня захворіло 2572 дітей.

Під час дослідження в Китаї 2135 дітей з симптомами COVID-19 – 34% виявилось хворими. Це діти всіх вікових груп. https://bit.ly/2YFC9Mf

Відбір проб у 738 людей в регіоні Стокгольма показав, що 2,8% заражених – це діти. https://bit.ly/2VYusib

Є менший відсоток з Ісландії (0,8%).

Останнє дослідження 3712 випадків захворювань клініки Шаріте підтвердило, що немає суттєвої  різниці між віковими групами заражених. https://bit.ly/3aZ5jrV . Наразі дослідження ще нерецензоване, адже завершене було лише 26 квітня.

Європейський центр з профілактики та контролю захворювань сходиться на тому, що  “Передача від дитини до дорослого виглядає нечастою” https://bit.ly/3bZkbIl

Дослідження кластерів розповсюдження в Китаї підтвердило, що діти теж переносять і заражають інших. https://bit.ly/3deLhLQ

Швейцарці як аргумент побіжно згадують випадок, коли дитина заразилася у французьких Альпах і нікого з оточення не заразила. Також є препринт дослідження в маленькому італійському містечку Во, де з 234 перевірених дітей жодна не виявилася інфікованою. Тобто обрали поодинокі випадки проти всієї світової статистики. 

Ще є «статистика» 40 нідерландських терапевтів, які, беручи аналіз у деяких! хворих з грипоподібними скаргами, зробили висновок, що діти не хворіють на COVID-19, бо жодної дитини їм не трапилося. Жодних цифр нідерландські терапевти не наводять. https://bit.ly/2ypy6Zr

Там же згадується про перевірку 123 дорослих та 116 дітей з сімей тих, хто контактував з інфікованими. Дослідження ще триває, а попередні результати кажуть, що діти в сім’ях першими не захворіли, а інфікувалися від дорослих. 

Це нідерландське дослідження, як статистично незначуще, розкритикував німецький вірусолог Крістіан Дростен (розробник тесту на covid-19).

Незважаючи на те, що дослідження ще триває, а на сайті вказано, що діти відіграють меншу роль у розповсюдженні вірусу, пан Кох робить висновок, що діти не можуть бути переносниками. 

Зважаючи на цифри статистики та дослідження Covid 19, інші науковці Європи та Британії, а також представники ВООЗ категорично заперечили безпечність контактів дітей з бабусями та дідусями.

 

Про перебіг хвороби у дітей

Діти справді легше і часто безсимптомно переносять коронавірус, але для немовлят до року він може мати катастрофічні наслідки з гострим ураженням печінки і легень.В цілому по Китаю відсоток дитячих випадків зі складними наслідками коливається від 2,5% до 5,2%. Останні дані США показали, що 5,7% педіатричних випадків були госпіталізовані, більшість з них були немовлятами. https://bit.ly/3aYL0ej

 

Про дітей, мишей, щурів та рецептори, через які коронавірус потрапляє в організм 

Цифри цифрами, та треба докопатися до суті: де професор Кох взяв про рецептори. Адже він не Трамп, який на ходу придумав вводити ін’єкції хлору і сонячні промені в організм. 

У Коха і швейцарців взагалі таких досліджень не знайшлося. Побіжна згадка про рецептори міститься у німців, які саме й критикують висновки Коха. І там нарешті є якісь миші. Та звучить вона так «дослідження на мишах щодо рецепторів не дає права стверджувати щось про дітей». 

В американських вчених знаходимо, про які ж в біса рецептори, йдеться. Мова про ангіотензиновий перетворюючий фермент 2 або АПФ2.

Його вирішальну роль при ураженні вірусом Sars-COV дослідили ще 2005 року. Щоб не грузити теорією: АПФ2 виступає функціональним рецептором для вірусу. Чим вищий рівень АПФ2, тим легше вірусу «закріпитися» в організмі. Вищий рівень якраз у найменших, з віком він значно знижується. https://go.nature.comж/2z1y763

Американці ж досліджували, чому старіші люди, особливо з діабетом та гіпертонією важче переносять і частіше помирають від COVID-19. https://bit.ly/3c2MOUM

Парадокс коронавірусної хвороби

І тут виявився парадокс: АПФ2 є водночас шлюзом для вірусу, але і відіграє головну протизапальну роль в сигналі RAS, перетворюючи ангіотензин II в ангіотензин 1-7, що має протизапальні властивості. https://bit.ly/2WmaGw7

Тепер, знаючи трішки про АПФ2, повернемося до наших мишей. Вірніше не до мишей, а вже до щурів :).

Дослідження взаємозв’язку віку і рівня АПФ2 в легенях щурів провели  2005 року. Їх заражали вірусом SARS (першим) і перевіряли, що і як він вражає залежно від віку. Він вражав найбільше альвеоли і найкраще у молодших – у кого рівень АПФ2 був вищим https://bit.ly/35oRUbE. 

Порівнюючи з SARS COV-2, наприклад, в Південній Кореї, найчисленніша група хворих саме 20-35. https://bit.ly/2Szw5Rw

Є й інші дослідження вікової залежності протікання дистрес синдрому. Там рівень АПФ2/АПФ у дітей був теж вищим ніж у дорослих, проте для дослідження грав не таку важливу роль, адже зараження SARS COV-2 не досліджувалося. https://bit.ly/3fcrbU1 

Тобто «рецептори» у немовлят мишей, точніше щурів  і в молодих особин людей – є.

У відкритому доступі немає жодного «секретного, попереднього, репринтного» дослідження, яке б підтвердило відсутність АПФ2 у дітей. Це ж твердять і всі вчені, що критикують заяву Данієля Коха. 

Професор від тези «діти хворіють легше» (правда) перейшов до «діти хворіють рідше» (вже зманіпулювавши).Потім його понесло на «діти не переносники» (підтверджено зворотне), і врешті решт добалакався до «дітки не можуть захворіти».

До речі офіційна позиція Швейцарії поки що: здорові діти молодше 10 років можуть мати нетривалі контакти з дідусями/бабусями. Проте це в жодному разі не гості, вікенд чи няньчення дітей.