Маніпуляції: як роздувають паніку

Дано: паніка в країні навколо коронавірусу, один літак Мілан-Бориспіль, один недоактор-підприємець з амбіціями політика, з десяток маніпулятивних меседжів, низка низькопробних ЗМІ, рейтинговий телеканал 1+1 і Наталя Мосейчук.

Завдання 1: посіяти паніку
Завдання 2: вплив на політичне поле (детальніше побачимо за кілька днів, а може й годин).

В мережі наразі гуляє щонайменше кілька десятків фейків про коронавірус.
Є певний інформаційний вакуум, бо сайти-сміттярки і “диванні експерти” нагнали неабиякого жаху. Люди постять у чати і на свої сторінки будь-яку фігню, де є слово коронавірус. А інші псевдоексперти чудово на цьому хайпують. Для тих, хто хоче суть – читайте одразу частину 4. А для тих, хто хоче знати більше – ловіть текст для обідньої кави:)

Єдиний факт у вчорашніх стрімах Гури – це те, що літаки дійсно літають із Італії до України. Так само як їздять маршрутки, автобуси, автівки. Ні, не тільки в Україну, але й в інші країни.

ЧАСТИНА 1. Хто такий Антон Гура?

Окрім того, що він балотувався в Київську міську раду (яку чомусь називає адміністрацією) від партії “Укроп” http://bit.ly/2QfavAC, знімався в проекті 95 кварталу “Пороблено в Україні” http://bit.ly/3cZ8KRU і виступав в якості медичного експерта на “Клименко тайм” (того самого Клименка, який втік з України і підтримує антиукраїнські сили), він працює як ФОП і продає різним лікарням медичне обладнання.

Ось тут Громадська антикорупційна експертиза результатів державних тендерів в Україні вказує, що майже усі тендери, які він виграв мають суттєві ознаки корупційної складової. http://bit.ly/2QdNePn

До речі, ось тут він продавав медичні маски. Дивно, чому ж він собі не взяв такої маски з 4 фільтрами? http://bit.ly/2TLDYnJ

Наразі пан Гура продукує відео за відео. Це називається “ловити хайп”.

ЧАСТИНА 2. Про те, що ж говорить Гура

Ось цей Гура (не знаємо експертом з яких питань його назвати), летить в Мілан, де його не випускають, але роблять ставлять штамп з буквою “Е”. Він розказує у своїх стрімах, що це позначка, що він був у зоні епідемії. Але ні. Це брехня. Буква “Е” на штампі у паспорті означає, що немає документів, які підтверджують мету подорожі.

Чомусь ніхто не звертає уваги на те, що він на початку відео каже: “я сам наглотался низорала (що блін? навіщо? якщо у тебе симптоми, тебе б одразу забрали. І так, нізорал – це шампунь від лупи ). “Наглотался жаропонижающих” – навіщо? Якщо б у “героя” була б температура, його одразу забрали б і провели всі тести. Але комусь треба хайпу і стати відомим.

До речі, за інформацією ВООЗ, понад 80% інфікованих пацієнтів мають легку форму COVID-19 та видужують. Тому рішення в цьому випадку – самоізоляція. Приблизно у 14% випадків вірус викликає важкі захворювання, включаючи пневмонію та задишку. Ще майже 6% переносять дуже важко і частина випадків є смертельними. https://www.pscp.tv/w/1BdGYQzDNkMGX

Гура говорить, що “троє пасажирів 100% хворі”. Маніпуляція. Наявність температури не говорить про коронавірус. Це лише один із симптомів для того, щоб пройти тестування.

А зараз – це уже брехня. Ті троє людей, яких забрали з температурою, протестували на коронавірус – і він не підтвердився. Вони хворі, але не на коронавірус http://bit.ly/3cV7Ndi

Також цей “експерт” Гура згадує про Нові Санжари. Це маніпуляція. Вся ситуація із Новими Санжарами – це піар влади. Якщо людей протестували, у них немає ознак захворювання – для чого їх відправляти в карантин на 2 тижні і розробляти таку масову кампанію? Провальний піар влади і хороший спосіб відвернути увагу від річниці розстрілів на Майдані.

Впродовж години на сторінці опублікуємо окремо спростування кількох тез Гури.

ЧАСТИНА 3: 1+1 і ЗМІ

Але апогеєм цього стало шоу “Право на владу” на 1+1 з Наталкою Мосейчук. Пані ведуча напряму заявляє, що весь борт кашляв. А ми дивимося уже втретє відео з літака – і ніхто не кашляє. Більше того, Мосейчук каже, що температурного скринінгу не було. А він був. На відео теж видно.

А далі Мосейчук взагалі каже: очевидно, що [на борту] 4 хворих на коронавірус. Нам би так навчитися діагнози встановлювати через камеру.

Мосейчук каже: “бортпровідники підносили таблетки, пігулки. Я дивилася цей стрім”. Ну як дивилася? Не носили там нічого. І Гура про це теж каже.

Але повернемося до Гури. Він говорить популістичні тези: про те, що все просрано, така країна і інші меседжі в стилі Голобородька. Такий собі герой, до якого звертаються стюардеси, прикордонники, лікарі. Остання інстанція в цій країні, яка може щось зробити.
Загалом, як медіа підхопили і розносили цю історію, добре розписали наші колеги із VoxCheck http://bit.ly/3d0D7Yb

ЧАСТИНА 4. Заключна.

Чи є загроза коронавірусу в Україні? Так, є. Як і у всьому світі.

Чи введено в Україні карантин? Ні, введено деякі обмежувальні заходи.
Так, деякі заходи влади щодо обмежень виглядають як імітація.
Є нестача інформації і роз’яснень на усіх рівнях. Це з одного боку, використовують сайти-сміттярки та недобросовісні медіа (бо страх завжди приваблює аудиторію). З іншого боку, це наганяє паніку. Створюється так званий інформаційний вакуум і починають поширюватися чутки. В такій атмосфері будь-який емоційний інформаційний вкид заходить на 100%.

Що відбулося? Треба “герой”. З народу. Чудово підходить певний блогер, не то актор 95 кварталу, не то ФОП, робить стрім і поширює зраду. Частину правди показав, а далі емоційні вкиди і маніпуляції, які Гура видає за факти.

За годину це підхоплюють соціальні мережі та медіа. Повністю легалізує інформацію Наталя Мосейчук на 1+1.

Далі, цей герой починає знімати наступні відео. Емоційні. Озвучує те, що люди між собою говорять (називається популізм). Цим привертає ще більше уваги. Починає говорити про реформу, починає називати конкретні прізвища певних зашкварених на корупції лікарів.

Для чого це все відбулося, ми дізнаємося пізніше.

Що ж миємо руки з милом, запасаємося попкорном і заради всього святого, припиняйте оцей хайп.