Маніпуляції із цифрами та графіками щодо Covid 19

У всіляких анонімних телеграм-каналах та чатах поширюють ось такі два зображення про смертність від коронавірусу. І звісно ж, розганяють паніку. Насправді, цифри на графіку – маніпулятивні, а друге зображення – підроблене. Давайте розбирати. Якщо коротко, то ці цифри нам нагадують середню температуру по палаті. У когось 38, у когось 35, а середня 36,6.

Отож, перше зображення, там де смертність від коронавірусу за день на рівні 56 людей, – правдиве, але станом на 9 березня. Дані взято з ресурсу, який робить гарні інфографіки на основі даних ВООЗ, CDC та інших організацій.

Проте, 9 березня від Covid померло 198 людей. Чому ж у графіку стоїть цифра 56? Бо це середня кількість смертей на день від початку пандемії. Тобто, взяли загальну кількість смертей і поділили на кількість днів тривалості пандемії. Це маніпуляція.

Якщо ж взяти друге зображення – то воно ще більше маніпулятивне і відфотошоплене. Завантажуємо його в Гугл-пошук по картинках і бачимо, що в український сегмент воно потрапило 28 березня. Звідки ж воно потрапило? Звісно ж, з Росії! Відповідно, вибравши в пошуку дату до 28.03 Гугл знаходить тільки посилання на ЖЖ російських акаунтів.

Навіть без гугл-пошуку, якщо уважно подивитися на картинку, то видно, що цифра в оранжевому прямокутнику не містить коми, яка відділяє тисячі, а всі інші – містять. Тобто, шрифт був змінений.

Знову ж таки, за посиланням  можна перейти на гуглдок у відповідну вкладку і перевірити, що дані на 28 березня вказують, що disease death per day worldwide від коронавірусу знаходиться на рівні 290, а не 3233 як це поширюють в інфографіці. 28 березня від коронавірусу померло 3 518 людей.

В другій інфографіці взяли середню смертність за увесь період різних хвороб і додали абсолютну смертність за день від коронавірусу – тобто, це як порівнювати яблука та апельсини. Ми не знаємо, скільки смертей буде від коронавірусу через рік чи через 5 і як зміняться ці цифри.

Професор Карл Т. Бергстром, професор біології Університету Вашингтона, теж звертає увагу на маніпулятивність таких порівнянь. За його словами, не коректно порівнювати щоденну глобальну смертність від COVID-19 – захворювання, яке тільки починає розвиватися і яке лише недавно оголошено пандемією, із щоденною глобальною смертністю від ендемічних захворювань, які вже давно досягли максимального піку.

Проблема в тому, що коли показують перший графік або навіть справжній другий графік – це показує несерйозність коронавірусу у порівнянні з іншими хворобами. Коли показувати абсолютні цифри – це теж маніпуляція, адже потрібно враховувати проміжок часу, за який беруться ці цифри.

Будьте обережні там, де порівнюють цифри – там дуже часто ховаються маніпуляції.

Tagged : / / /