Маніпуляції навколо історії із китайськими тестами в Іспанії та Києві

Ну що? Заварюйте чай, вмощуйтеся зручніше, на ваші прохання розібрали ситуацію з китайськими експрес-тестами в Іспанії.

😎Отож, іспанська драма з китайськими експрес-тестами розвивалася стрімко. Лише в суботу Прем’єр переможно заявляв про замовлення 640 тисяч перевірених та сертифікованих тестів, а вже у четвер МОЗ Іспанії змушений був визнати, що вони не працюють. І хоч влада під тиском ЗМІ та опозиції доволі швидко визнала неналежну якість тестів, але визнавати себе винною не поспішає. Які тести привезуть до України і хто зізнається в їхній якості раптом що – питання риторичне.

📍Теза: Іспанія отримала з Китаю браковані експрес-тести – Київ купив такі ж.
😎 Вердикт: Щодо Іспанії – ПРАВДА, щодо Києва – МАНІПУЛЯЦІЯ.

Поїхали розбиратися.

Як було в Іспанії

1. Іспанська преса: китайські тести – піратська підробка

📍21 березня науковий комітет при МОЗ Іспанії заявляє, що в Іспанії було щонайменше чотири компанії, які постачали тести на коронавірус. “Ми придбали 640 000 тестів на міжнародному ринку”. https://bit.ly/2xzithe

📍Того ж дня Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес у відеозверненні переможно заявив, що закуплена перша партія з 640 тисяч швидких тестів:
“Це надійні та сертифіковані тести, і це дуже важливо – сертифікація. Це дуже важливо, оскільки вони повинні мати всі гарантії здоров’я.” https://bit.ly/2UIUrZ7

📍25 березня міністр охорони здоров’я заявляє, що Іспанія оформила контракт на придбання медичних препаратів у Китаю для боротьби з коронавірусом на 432 мільйони євро.
26 березня видання EL Pais оприлюднює інформацію про неякісні тести з посиланням на “анонімні джерела” в тих медичних центрах, в які передали першу партію тестів. https://bit.ly/2UNaNjk На перевірених раніше хворих ці тести показують негативний результат. Чутливість тестів складає близько 30%, в той час як для вірусів потрібно не менше 80% https://bit.ly/2UsYERG .

2. Китай: ви купували бозна в кого, у цієї контори навіть ліцензії немає

📍Миттєва реакція. Через те, що під загрозою контракт на постачання медобладнання та ліків вартістю 432 мільйони євро (які Китай називає “пожертвою” уряду та Аліекспресу), китайська амбасада в Іспанії реагує миттєво – за 9 хвилин після появи статті на EL Pais у своєму твіттері заявляє, що дефектні тести не входять у майбутню поставку, купили їх не у того постачальника, якого пропонував Китай і взагалі та фірма немає в Китаї ліцензії на продаж медичної продукції. https://bit.ly/2xvc9HG

3. Іспанія: ми справді брали не напряму в Китаї, а у “бариги”, але з документами

📍Влада Іспанії того ж дня змушена була підтвердити, що тести таки дефектні.

📍Проте директор координаційного центру МОЗ Іспанії Фернандо Сімон виправдовується, що лише певна партія тестів виявилася недієвою, йдеться буцімто лише про 8000-9000 тестів, які й розповсюджені були для тестової перевірки.

📍Насправді, вони були надіслані для справжньої роботи “в бойових умовах” і цю цифру просто неможливо приховати, адже про 9 450 неробочих тестів заявив очільник охорони здоров’я громади Мадриду https://bit.ly/2Upp9Yk.

📍Натомість міністр охорони здоров’я Іспанії пан Ілла заявляє уже про повернення 50 тисяч тестів з замовлених 640 тисяч. https://bit.ly/3dCLgSN

📍У нього своя версія пояснень: справді, ми купували, але раніше, ніж уряд Китаю надав список перевірених фірм. І взагалі купували у місцевого дистриб’ютора (анонімного, але надійного). Та й у фірми Bioeasy були сертифікати відповідності СЄ, ось вони – самі перевірте https://bit.ly/3avcqZY.

📍Правда Іспанське агентство з лікарських засобів та медичних препаратів не перевірило цей продукт, проте Інститут здоров’я Карлоса III проаналізував документацію щодо клінічних досліджень, яку надав виробник. і все зводить пан міністр до того, що тести тестували лише в лікарні Мадриду і Інституті Карлоса ІІІ, а не діагностували справжніх хворих. І щойно виявили їхню низьку якість – одразу видали наказ на відкликання. https://bit.ly/2ycFJ4Z

📍Виглядає не надто переконливо. Прикметно, що навіть сертифікати відповідності були завантажені на сайт МОЗу після ґвалту в пресі.

📍На вимогу ЗМІ та опозиції оприлюднити суму угоди щодо всіх цих 640 тисяч неякісних тестів влада відповідає мовчанням. Так само як невідомим залишається “надійний місцевий дистриб’ютор”.

4. Виробник: ми-то частину тестів замінимо, але ви – криворукі і не вмієте тестувати

📍МОЗ поспішило запевнити, що постачальник одразу зв’язався і збирається замінити дефектні тести іншим типом випробувань.

📍Натомість компанія Bioeasy видала свою версію подій. Вона адресувала листа до МОЗ Іспанії та всіх, кого це може стосуватися. В листі повідомила, що працює на міжнародний ринок, тому якісь китайські ліцензії їй не потрібні, а сертифікати СЕ та США (деякі) у них є. До речі, в листі зазначено, що до України вони поставили 40 тисяч тестів. Щодо випадку в Іспанії, фірма натякає на криворукість іспанських лікарів: “оскільки це швидкі тести, то дотримання протоколу дуже важливе”.

📍І атракціон “невиданої щедрості” від виробника: лише щоб пацієнти отримали найкращу діагностику і заради допомоги Іспанії у боротьбі з COVID-19, ми збираємося замінити всі замовлення на флуоресцентний тест на антиген, щоб забезпечити чутливість і специфічність. https://bit.ly/2UJUIuX

📍Єдиний мультик з інструкцією https://bit.ly/3dASG93 щодо правил забору тесту не викликає відчуття аж такої складності процедури, щоб 70% тестів були зіпсовані.
Але ж протокол забору та підготовки матеріалу для “більш чутливого” флуорисцентного тесту нічим не відрізняється! від дешевшого, який “не змогли” опанувати іспанці. https://bit.ly/2UsB7Ak

😎Тобто проблема все ж не в протоколі, а в чутливості тесту.

А що ж у Києві?

📍І ось тут ми підходимо до головного – а які ж тести купив Кличко, адже він брав у того ж виробника, про що свідчить фото з його допису у ФБ та згадка про 40 000 тестів для України в листі Bioeasy https://bit.ly/2wKualj .

5. У Кличка: ми брали в цієї ж контори, але не ті тести, що іспанські невігласи, а нормальні

📍Трішки про тести Bioeasy: фірма пропонує на ринку три види експрес-тестів https://bit.ly/2UsTOnu (для України – лише два). Це тести на визначення антигену вірусу та антитіл до нього. Антиген вказує на наявність вірусу в організмі, а антитіла – на боротьбу організму з вірусом. Відповідно антитіла – це точно ознака, що вірус в організмі є. Але на вироблення антитіл організму потрібен певний час, тому тест може бути негативним, наприклад, в перший день зараження.

📍Натомість тест на антигени сам по собі менш чутливий і специфічний.

📍Антитіла визначаються з крові чи плазми, антиген – простіше – з мокроти чи вимазу з носа.
Проте обидва варіанти це лише експрес-тести і 100% гарантії вони не дають.

📍Судячи з фото (офіційних доків, звісно ж ніхто не виклав) від Кличка та його заступника Миколи Поворозника, Київ закупив саме тести на антитіла, більш надійні. Про що не упустив можливості похвалитися заступник голови у себе на ФБ сторінці: https://bit.ly/2WNGFY1

😎Тут “зрада скасовується”. Питання про те, які експрес-тести прилетіли з Китаю широко анонсованим Зеленським рейсом – досі відкрите.

Матеріал підготовлено в рамках співпраці з проектом БезБрехні (BezBrehni) та Олекса Шарабура