Маніпуляції навколо судових позовів про коронавірус

Америка проти Китаю – хто і з ким судиться?

«Сполучені Штати подали в суд на Китай», «США будуть судитися із урядом КНР», «США через суд звинувачують Китай у навмисному поширенні COVID-19» – саме під таким «соусом» у мережі та ЗМІ днями почала фігурувати інформація про судові позови між двома країнами. Позови є, але не між країнами і те, як це інтерпретують – суцільна маніпуляція!

ПЕРЕВІРКА

Америка понад усе!

12 березня американські громадяни дійсно подали позов до суду з метою відшкодування збитків, які вони понесли в результаті пандемії коронавірусу. Серед позивачів чотири фізічні особи, тобто прості мешканці із Флориди, та юридична – невелика компанія, що керує спортивним клубом. Відповідачами позначено цілу низку державних міністерств та комітетів Китаю – охорони здоров’я, соціального забезпечення та безпеки, а також керівництво провінції Хубей та міста Ухань. Сума позову – $5 млн.

Позивачі звинувачують китайські держоргани в тому, що ті, знаючи про небезпеку нової інфекції, все одно діяли повільно, халатно, безвідповідально, переслідуючи економічні інтереси, а не піклуючись про здоров’я громадян. Внаслідок цього вірус було поширено на інші країни включно із США. Заходи, що були запроваджені для запобігання пандемії, призвели до «незліченної шкоди», яка і надалі зростатиме.

Що цікаво, позивачі згадують одну із недоказаних версій поширення COVID-19 – вірус був штучно створений у «хімічній лабораторії Уханя». Як причину розповсюдження коронавірусу автори позову називають конспірологічний фейк про продаж працівниками лабораторії піддослідних тварин на базарі, що знаходиться поруч з лабораторією.

Другий позов – більш серйозний. Його подав 17 березня американський адвокат Ларрі Клейман. Розмір його позову – $20 трлн! Більш «масштабно» у судовій претензії «представлені» відповідачі – вище керівництво Китаю,  Народно-визвольна армія Китаю і зокрема генерал Чен Вей, Інститут вірусології міста Ухань і його директор Ши Чженлі. Звинувачення тут теж більш потужні: навмисне створення вірусу, навмисне чи випадкове його поширення, змова з метою заподіяння шкоди (в окремих випадках – смерті громадянам США), недбалість і сприяння ризику смерті або серйозної шкоди здоров’ю громадян США.

Що цікаво: разом із паном Клейманом до Китаю позивається також фотостудія з Техасу Buzz Photos.
Але головне резюме перевірки – є позови спрямовані проти урядовців і державних органів Китаю. Проте, подані вони приватними юридичними чи фізичними особами, а не офіційними державними органами Сполучених Штатів. Все, що викладено у звинуваченнях – суто приватна точка зору позивачів, аргументованість якої ще потрібно буде доказати. Тому не варто розтягувати муху до розміру слона.

Китайський гамбіт

Але і представники Китаю не залишилися осторонь і дали дві «атветочкі». За інформацією видання Radio free asia від 26 березня 2020 року, адвокат з Уханю Лян Сюгуанг подав позов до народного суду Уханя проти американського уряду, Міністерства оборони США та Спортивної ради Збройних Сил США. Суть звинувачення полягає в тому, що з вересня 2019 року по лютий 2020 року американська сторона приховувала достатньо розповсюджувані випадки зараження певним вірусом (схожим на COVID-19) своїх громадян і зокрема військовослужбовців, але називала хворобу «грипом». Через військових, які брали участь у 7-х Всесвітніх Іграх серед військовослужбовців, що проходили в Ухані у жовтні 2019 року, вірус міг перекинутися на уханців та спричинити епідемію. Сума відшкодування, яку вимагає адвокат – $28 тис.

Другий позов «організував» юрист Чен Юекін. Він направив його до Пекінського народного суду міста Пекін. Юрист «замахнувся» на самого Дональда Трампа, вимагаючи відшкодуння за репутаційні збитки заподіяні президентом США у зв’язку з використання в одному із своїх виступів фрази «китайський вірус».

«Ізя, а що ми гірші за всіх?»

І від сьогодні в російськомовному і ізраїльському медіа-сегменті почала фігурувати інформація, що організація «Герцлія – на захист своїх громадян» (місто Герцлія з передмістя Тель-Авіву) за сприяння адвокатів Аміта Саадія, Аміта Гампеля і Шмуеля Саадія подали позов на 100 млрд шекелів (трохи більше $27,4 млрд ) до окружного суду Тель-Авіва проти Китаю за поширення коронавірусу і заподіяну ним шкоду.

Проте, поки що ця інформація не є офіційно підтвердженою і фігурує у ЗМІ.

Дякуємо команді проєкту Без Брехні за підготовлний матеріал.