Маніпуляції навколо вітаміну Д і коронавірусу

У багатьох ЗМІ повідомляють, що вітамін D може захистити від коронавірусу. Відтак, мовляв, його варто приймати для профілактики.

Ми не можемо ані підтвердити, ані спростувати цю інформацію — бракує даних. А ті, що є — суперечливі. Хай там як — будь-які вітаміни в формі медикаментів не варто приймати без консультації з лікарем.

Що сталося?

Чимало видань поширили інформацію, що смерть від коронавірусу може бути пов’язана з браком вітаміна D. Цю новину журналісти взяли не зі стелі. Такі дослідження дійсно існують — їх провели науковці з Фонду лікарні королеви Єлизавети та Університету Східної Англії. Результати опубліковані в науковому часописі Research Square.

Вони показали, що рівень вітаміну D у мешканців 20 країн, з яких були отримані дані — безпосередньо пов’язаний з кількістю випадків смерті, спричиненої COVID-19. «Рівень вітаміну D у населення, що старіє — дуже низький, особливо в Іспанії, Італії та Швейцарії. Це також найбільш вразлива група населення від COVID-19. Ми вважаємо, що можемо порадити вітамін D у формі добавок для захисту від інфекції SARS-CoV2», — пишуть в анотації науковці.

Чи вірити цим дослідженням?

Є сумніви. По-перше, науковці не дають однозначних порад, а їхні висновки вкрай обережні. Наприклад, вони кажуть, що ВІРЯТЬ в позитивний вплив цього вітаміна. Тобто, навіть самі до кінця в цьому не впевнені.

Далі — більше. Дослідники пов’язують вік хворих і брак у них вітаміну D зі смертністю від COVID-19. Але поточні дослідження показують, що старший вік і наявні супутні захворювання і без того підвищують ризик розвитку важкої інфекції.

Проте є свідчення і на користь вітаміну D. Але в цьому випадку простежуються геть інші причинно-наслідкові зв’язки. Річ у тім, що вітамін D ми серед іншого отримуємо під час перебування на сонячному світлі. А під час пандемії людям радять якомога більше залишатися вдома. Відтак — може виникнути його дефіцит.

Саме тому установи охорони здоров’я Великобританії рекомендували приймати препарати вітаміну D протягом літа та осені. Такі добавки можуть бути особливо важливими для людей похилого віку, оскільки вони мають ризик ускладнень від COVID-19 та нерідко мають дефіцит вітаміну D.

Однак чи є низький рівень вітаміну D причиною захворювання, чи це його наслідок — залишається питанням гострої дискусії. Випробування рідко показують переваги прийому вітаміну D в якості лікування або профілактичних заходів.

Роль вітаміну D у відповідь на інфекцію COVID-19 може бути двоякою. З одного боку, вітамін D підтримує вироблення антимікробних пептидів в дихальному епітелії (це дуже-дуже спрощено), тим самим робить зараження вірусом та розвиток симптомів COVID-19 менш імовірними. З іншого — вітамін D взаємодіє з білком ACE2, який використовується SARS-CoV-2 як рецептор введення. Відтак він сприяє його проникненню.

Однак один важливий виняток із цієї загальної тенденції стосується інфекцій верхніх дихальних шляхів: метааналіз 2017 року у 25 рандомізованих контрольованих випробуваннях показав, що добавка вітаміну D ефективна в захисті від ГРВІ.

Нагадуємо, що незважаючи на те, що тривають численні дослідження і випробування різноманітних ліків та розробка вакцин, досі не існує конкретних препаратів, рекомендованих для профілактики чи лікування нового коронавірусу. Лікування проводиться тільки симптоматично. Прийом експериментальних ліків може викликати серйозні ускладнення або навіть смерть.